Un localnic a descoperit printre copaci trupul neînsuflețit

Identificarea oficială urmează însă să fie confirmată prin autopsia ce va fi realizată de medicii legiști, au precizat surse din cadrul Subdelegației Guvernului pentru Diario Palentino.

Descoperirea a avut loc duminică, în jurul orei 12.30, când un trecător a observat cadavrul printre copaci și a alertat imediat serviciile de urgență.

La fața locului au intervenit rapid mai multe echipaje ale Gărzii Civile, alături de o echipă a Poliției Judiciare, care a securizat perimetrul și a demarat primele verificări pentru stabilirea circumstanțelor decesului.

Primele constatări ale anchetatorilor au indicat că hainele și documentele găsite asupra victimei corespund celor ale bărbatului din Venta de Baños dispărut în urmă cu aproape două luni.

Cu toate acestea, autoritățile au subliniat că rezultatele expertizei medico-legale sunt esențiale atât pentru confirmarea identității, cât și pentru stabilirea cauzei morții.

Una dintre cele mai ample operațiuni de căutare din zonă

Această descoperire pune capăt, cel puțin parțial, uneia dintre cele mai ample operațiuni de căutare desfășurate în provincie în ultimele luni.

După dispariția lui George Dan Romila, Garda Civilă a coordonat o acțiune extinsă, desfășurată pe parcursul mai multor săptămâni, care a acoperit zone urbane, rurale și cursuri de apă.

La căutări au participat patrule ale Unității de Securitate Cetățenească (USESIC), agenți ai Serviciului pentru Protecția Naturii (SEPRONA), drone ale Echipei Pegaso, elicoptere ale Serviciului Aerian, câini specializați ai Unității Canine și scafandri din cadrul Grupului Special de Activități Subacvatice (GEAS).

De asemenea, eforturilor autorităților li s-au alăturat vecini, prieteni și Poliția Locală din Venta de Baños, toți animați de speranța unui final fericit.

A fost văzut ultima oară în Palencia

Dispariția a fost semnalată pe 26 august. George Dan Romila, înalt de 1,78 de metri, cu constituție suplă, păr șaten și ochi verzi, a fost văzut ultima dată în orașul Palencia.

Cu toate că mașina sa a fost găsită parcată în apropierea locuinței, iar prânzul pregătit pentru serviciu se afla în interiorul vehiculului, bărbatul nu a ajuns la muncă.

După ce nu s-a mai întors acasă și nu a putut fi contactat, au fost activate procedurile de căutare, iar Asociația SOS Persoane Dispărute a făcut public cazul pe rețelele de socializare pentru a extinde aria de căutare.

Cazul a stârnit îngrijorare și în afara Spaniei. În România, unde locuiesc părinții săi, așteptarea a fost una dureroasă. Mama sa, Clara Romila, l-a descris drept o persoană calmă și retrasă, „foarte muncitoare și mereu gata să-i ajute pe ceilalți”.

Muncea în Spania de la 18 ani

Ea a relatat că fiul său trăia și muncea în Spania de la vârsta de 18 ani, unde își construise o viață stabilă și era angajat al unei fabrici de hârtie din provincia Palencia. Deși nu avea o relație în acel moment, nimic nu anunța o dispariție atât de misterioasă.

După aproape două luni de incertitudine, descoperirea trupului deschide o etapă marcată de durere și întrebări fără răspuns.

Autopsia va stabili cauza exactă a decesului, în timp ce Garda Civilă continuă investigația.

Comunitatea din Venta de Baños, care timp de săptămâni a fost mobilizată în căutări, așteaptă acum în tăcere confirmarea oficială ce va lămuri, în cele din urmă, circumstanțele morții într-un caz care a marcat profund întreaga localitate.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.