Ce se face

Oamenii țin sărbătoarea lui Onufrie ca să aibă parte de belșug, să nu le mănânce șoarecii recoltele și să nu se facă viermi plantele. Este foarte important ca în această zi să se semene hrișca. Nu se taie lemne, nu se face mâncare. În schimb, ar trebui să ne bucurăm dacă plouă, căci asta înseamnă că nu vor veni șoareci tot anul. Pe de altă parte, la fel ca și Vartolomeu, dacă nu e respectat, Onufrie e aducăîor de grindină și de vijelii. Nu se taie lemne, iar femeile nu trebuie să facă mâncare, ca să nu se adune șoarecii. Femeile obișnuiesc să țină această sărbătoare mai ales cu scopul de a nu li se roade hainele tot anul.

Citește mai departe pe Libertatea pentru Femei

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.