În toate şcolile din Franţa s-a ținut marţi un moment de reculegere în memoria victimelor unui atac terorist comis luni, într-un colegiu iudaic din Toulouse, când un bărbat înarmat a început să tragă în elevi și profesori.
Sarkozy s-a deplasat luni în oraşul din sud-vestul Franţei și a promis că forţele de ordine îl vor identifica pe atacator.
Un alt incident asemănător a avut loc săptămâna trecută, în două orașe franceze. Atunci 
un militar a fost ucis la Toulouse, iar alţi doi au fost împuşcaţi mortal în oraşul Montauban, cel mai probabil autorul atacurilor de săptămâna trecută este și cel care a comis atrocitățile de la școala evreiască.
Oamenii legii susțin că există o legătură între incidente şi spun chiar că ar putea fi vorba despre acelaşi criminal, deoarece acesta a folosit în timpul masacrului de la școala evreiască o armă automată de calibrul 11.43, similară celei utilizate în atacul asupra militarilor şi una cu calibrul de 9 milimetri.
 
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.