România a încheiat această ediție a Campionatelor Europene de canotaj cu o nouă medalie de aur, obținută duminică, când echipajul de 8+1 feminin, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrânceanu, Simona Radiș, Victoria Petreanu a câștigat detaşat cursa, notează sursa citată.

România a terminat în 6:32.00 și a fost urmată de Marea Britanie (+3,16 secunde) și Italia (+5,41).

Aur la dublu vâsle masculin

România a câştigat aurul şi la dublu vâsle masculin. Andrei Cornea și Florin Enache au adus a doua medalie de aur a zilei, la capătul unei curse dominate autoritar. Românii au terminat cursa în 6:44.55, fiind urmaţi de Spania + 6,52 secunde și de Germania + 6,94.

Andrei Cornea şi Florin Enache, medaliaţi cu aur la dublu vâsle masculin. Foto: Raed Krishan/GSP.ro

„Am scris istorie pentru România. Cursa asta ne-a bucurat mai mult decât ne-a durut”, a spus după cursă Florin Enache, potrivit GSP.

Bronz pentru Ancuța Bodnar și Simona Radiș

EXCLUSIV. Cum arată declaraţia lui Vlad Pascu de recunoaştere a faptelor prin care ar putea obţine o pedeapsă mai mică în dosarul accidentului de lângă 2 Mai
Recomandări

Ancuța Bodnar și Simona Radiș au terminat pe locul 3 finala la dublu vâsle. În 2020, 2021, 2022 și 2023, cele două au obținut medalia de aur. În cursa de duminică, româncele au fost depășite de norvegience, care au terminat cursa în 7:39.42, și de barca Lituaniei, care a venit la 2,08 secunde. România a terminat la 4,24 secunde de campioane.

Argint la dublu rame masculin

Florin Arteni și Florin Lehaci au terminat pe locul 2 cursa de la dublu rame, după Marea Britanie, aducând medalia de argint, după un final de cursă excelent. La 1.000 de metri, jumătatea cursei, România era pe locul 3, după Marea Britanie și Elveția. Marea Britanie a terminat cursa cu un timp de 7:01:54. România a venit la 2,34 secunde, iar Elveția la 4,96 secunde.

Echipa României de dublu rame masculin a mai cucerit două medalii de aur (2022, 2020), una de argint (2019) și una de bronz (2018).

Aur la dublu rame feminin

Ioana Vrânceanu și Roxana Anghel au adus a doua medalie de aur a delegației României și a patra în total, după ce au câştigat finala feminină la dublu rame. Cele două au câştigat cursa de 2.000 de metri, cu timpul de 7:52.05. Grecia a venit la 8,82 secunde, iar Croația la 11,08.

E a doua medalie la rând pe care Ioana Vrânceanu și Roxana Anghel o câștigă la Europene și a treia pe care barca feminină a României de dublu rame o câștigă.

Primul sondaj în care Firea îi ia fața lui Nicușor Dan în cursa pentru Primăria Bucureștiului. Candidatul PSD-PNL, pe primul loc în lupta pentru Primăria Sectorului 1
Recomandări

Sâmbătă, România a cucerit trei medalii la Campionatele Europene de Canotaj: aur, argint și bronz.