O seară aglomerată la Pentagon

Conform ziarului britanic The Guardian, cu circa o oră înainte ca televiziunea de stat iraniană să raporteze primele explozii din Teheran, comenzile de pizza la Pentagon au înregistrat o creștere semnificativă, conform unui cont X care se prezintă ca sursă de „informații fierbinți” despre „vârfurile de activitate nocturnă” de la cartierul general militar al SUA.

„Începând cu ora 18.59 ET, aproape toate pizzeriile din apropierea Pentagonului au înregistrat o creștere uriașă a activității”, a transmis joi contul Pentagon Pizza Report.

Același cont a remarcat că, la trei ore după explozii, un bar gay din zonă avea un trafic neobișnuit de scăzut, sugerând „o seară aglomerată la Pentagon”. Cu toate că teoria nu este științifică, Takeout, un site dedicat restaurantelor și tendințelor alimentare, a precizat la începutul anului că nu este o invenție a internetului.

În cursul atacului Israelului asupra Iranului de anul trecut, pizzeriile din vecinătatea Pentagonului au fost mai aglomerate decât de obicei, deoarece, deși există multe restaurante fast-food în complex, nu există pizzerii. 

Postarea făcută de ambasadorul SUA la Ierusalim cu o oră înainte de atac

Dosarul Ayahuasca: Fostul șef al DGIPI Gelu Oltean a primit bani grei din trafic de droguri. Afacerista eliberată de Lia Savonea a cerut în van ridicarea sechestrului
Recomandări
Dosarul Ayahuasca: Fostul șef al DGIPI Gelu Oltean a primit bani grei din trafic de droguri. Afacerista eliberată de Lia Savonea a cerut în van ridicarea sechestrului

Se spune că livrările de pizza s-au dublat și înainte de invazia din Panama din 1989 și au crescut din nou înainte de Operațiunea Furtună în Deșert din 1991.

Amintim că președintele american Donald Trump a dezvăluit că el și echipa sa erau la curent cu planul Israelului de a ataca Iranul și că a atenționat Teheranul să facă o înțelegere privind programul nuclear.

Pentru americani, activitatea legată de pizza nu a fost singurul indiciu al unui eveniment iminent. Totodată, liderul de la Casa Albă a anunțat miercuri că personalul american este retras din Orientul Mijlociu din cauza potențialelor pericole din regiune. 

Mai mult, cu o oră înainte de atac, ambasadorul SUA la Ierusalim, Mike Huckabee, a postat pe X: „La ambasada noastră din Ierusalim și monitorizăm îndeaproape situația. Vom rămâne aici toată noaptea. Rugați-vă pentru pacea Ierusalimului!”.

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.