Când va fi deschis drumul și în ce condiții se poate merge cu mașina

Drumul, folosit în prezent de pietoni și bicicliști în weekend, va fi accesibil mașinilor doar în zilele lucrătoare, pe un singur sens, către București.

Locuitorii cartierului vor trebui să folosească DN1 și Aleea Teișani pentru întoarcerea acasă.

Opiniile privind deschiderea drumului forestier din pădurea Băneasa sunt împărțite între ecologiști și autorități, în ce privește impactul acestei decizii.

Drumul forestier din pădurea Băneasa ar urma să fie deschis circulației miercuri sau joi.

Activiștii de mediu avertizează asupra consecințelor negative

Activiștii de mediu avertizează asupra consecințelor negative, în timp ce Romsilva susține legalitatea proiectului.

„Fragmentarea pădurii Băneasa, care e parte din centura verde București-Ilfov prin drumul ăsta, e total contrar intereselor pe termen lung ale locuitorilor orașului și reprezintă un factor care va contribui la reducerea biodiversității acestei păduri emblematice pentru istoria orașului București”, spune Alex Găvan, activist de mediu.

În replică, autoritățile spun că nu se fragmentează niciun habitat și niciun ecosistem.

„Actualul Cod Silvic prevede că se poate permite accesul proprietarilor la terenuri, pe drumuri forestiere, așa cum au fost definite. Nu se fragmentează niciun habitat și niciun ecosistem, cum susțin domnii activiști”, a declarat Mugurel Ghinescu, șef Ocol Silvic București.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Ttyy 10.03.2025, 18:55

Daca se deschide cutia exceptiilor or sa se aplice la liber.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.