Un cutremur cu magnitudinea de 6,1 pe scara Richter a zguduit provincia Yunnan din China. Cel puţin 381 de persoane şi-au pierdut viaţa şi 1800 au fost rănite.
Sute de mii de oameni au rămas pe drumuri, după ce 12.000 de locuinţe au fost distruse complet de cutremur, iar alte 30.000 au fost avariate.

Peste 2.500 de militari au fost trimişi în zonele afectate pentru a-i ajuta pe oameni. Eforturile lor sunt însă îngreunate de drumurile distruse în urma seismului, dar şi de inundaţii şi ploi torenţiale. Guvernul s-a mobilizat şi el şi a trimis ajutoare în zona afectată: corturi, paturi pliante, pături şi haine.
 
 


cutremur_china4.jpgIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 6

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.