“O să fie o expoziţie care se va completa în timp. Deocamdată, cel mai important exponat pe care îl avem este un cuib cu ouă de dinozaur, original, cu o vechime de 65 de milioane de ani, din Cretacicul Superior”, a declarat administratorul financiar şi de patrimoniu al Geoparcului Dinozaurilor Ţara Haţegului, Cristian Ciobanu.
În acelaşi timp, autorităţile caută o soluţie pentru a face rost de fondurile necesare înfiinţării unui muzeu în aer liber care va cuprinde 20 de machete de dinozauri în mărime naturală, grupate în zece scene, pe o suprafaţă de 4 hectare. Acesta va fi amplasat în apropierea sitului de la Tuştea, unde au fost descoperite cuiburi cu ouă de dinozauri pitici, o specie u n i c ă în lume.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.