In Periș, sub vopseaua data acum 2 ani, care va dispărea în maxim 1 an, exista un terasament și asfalt de 100 de ani, făcut de Carol I, pentru căruțe. Peste 10 ani sub traficul de 40T asfaltul de la Carol o să fie tot acolo, vopseau se va topi de tot.
Texte a la Erbasu. De fapt, tehnologia de constructie este mult diferita si mai proasta, la acelasi pret cu cea din Occident. A mai spus-o Moise Guran, la TVR parca. Dupa aceea a trebuit sa isi caute alta televiziune.
Nu stiu ce grosime are un strat la noi, in constructiile de drumuri, dar acum 20 de ani, undeva in strainatate, am vazut din fuga masinii, cum se turna un strat de CIMENT de cca 1 metru.
Nu stiu ce grosime are un strat la noi, in constructiile de drumuri, dar acum 20 de ani, undeva in strainatate, am vazut din fuga masinii, cum se turna un strat de CIMENT de cca 1 metru.
Asta a zis Moise Guran si nu il poti contrazice. In afara stratul de beton este de 1m si peste el o pojghita de bitum, pentru uniformizare. La noi e invers. Pentru ca bitumul se importa si este foarte scump, iar cu tehnologia folosita de noi, bitumul trebuie reparat aproape anual. Pentru ca a spus asta a si fost dat afara Moise Guran de la televiziunea respectiva.👏👏👏
Autostrăzile din România cedează de două ori mai repede decât cele din Occident. Explicațiile unui constructor român
« Înapoi la articol
Nerasist 28.05.2026, 09:18
In Periș, sub vopseaua data acum 2 ani, care va dispărea în maxim 1 an, exista un terasament și asfalt de 100 de ani, făcut de Carol I, pentru căruțe. Peste 10 ani sub traficul de 40T asfaltul de la Carol o să fie tot acolo, vopseau se va topi de tot.
Vladov 28.05.2026, 09:49
Texte a la Erbasu. De fapt, tehnologia de constructie este mult diferita si mai proasta, la acelasi pret cu cea din Occident. A mai spus-o Moise Guran, la TVR parca. Dupa aceea a trebuit sa isi caute alta televiziune.
DaniC 28.05.2026, 14:27
Nu stiu ce grosime are un strat la noi, in constructiile de drumuri, dar acum 20 de ani, undeva in strainatate, am vazut din fuga masinii, cum se turna un strat de CIMENT de cca 1 metru.
Vladov 02.06.2026, 09:37
DaniC • 28.05.2026, 11:27
Nu stiu ce grosime are un strat la noi, in constructiile de drumuri, dar acum 20 de ani, undeva in strainatate, am vazut din fuga masinii, cum se turna un strat de CIMENT de cca 1 metru.
Asta a zis Moise Guran si nu il poti contrazice. In afara stratul de beton este de 1m si peste el o pojghita de bitum, pentru uniformizare. La noi e invers. Pentru ca bitumul se importa si este foarte scump, iar cu tehnologia folosita de noi, bitumul trebuie reparat aproape anual. Pentru ca a spus asta a si fost dat afara Moise Guran de la televiziunea respectiva.👏👏👏
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.