Columbia a debutat cu o victorie la Copa America chiar împotriva gazdelor competiției VIDEO
Ştiri Libertatea > Ştiri

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Sâmbătă, 04 iunie 2016, 11:46

Statele Unite și Columbia s-au întâlnit la California, în primul meci de la Copa America 2016. Echipa pregătită de argentinianul Pekerman s-a impus cu 2-0.

Columbia a deschis scorul încă din minutul 8, când Zapata, a marcat din careu, după un corner executat de Cardona. Până la pauză, sud-americanii și-au majorat avantajul, James Rodriguez punctând din penalty (minutul 42). Lovitura a fost acordată pentru un henț comis în careu de Yedlin.

În partea a doua, James Rodriguez și-a dislocat umărul și a intrat imediat pe mâna medicilor, fotbalistul Realului fiind înlocuit cu Celis, în minutul 73.

Columbia și Statele Unite face parte din grupa A la Copa America, alături de Paraguay și Costa Rica.