„Singurii bani care s-au găsit în această casă au fost 50.000 de dolari pe care i-am împărţit cu fratele meu în faţa avocatei. Eu am crezut de la bun început că ne-am înţeles, de aia l-am şi lăsat pe Dragoş cu voia mea şi a bunicii să ia tablourile tatălui meu pe care le-a vândut ulterior la licitaţie şi să-i fie ruşine pentru acest lucru”, a declarat Ionuţ Dolănescu.

Cântăreţul de muzică populară este decis să continue lupta cu fratele lui pentru bunurile ce i se cuvin. Astfel, el este decis, ca în cazul în care va câştiga vila din Caimatei să o transforme complet. „Cred că aş putea face, în viitor, un restaurant în casa Dolănescu, mai ales că tata era petrecăreţ şi îi plăcea să fie înconjurat de lume, să petreacă. E o idee, dacă am să câştig casa”, a mai spus fiul regretatului artist pentru ziarulring.ro

Fraţii Dolănescu au de împărţit o avere de peste 2 milioane de euro

Ion Dolănescu a murit la 19 martie 2009. Discuţiile dintre fiii lui pe tema averii se pare că ar fi început încă de la priveghi. Ionuţ l-ar fi dat afară din casă pe Dragoş, iar acesta a susţinut că în casa în care a murit Dolănescu s-ar fi aflat cinci kilograme de aur şi peste un milion de euro „la saltea”, toate dispărute.
În realitate, conform experţilor, Ion Dolănescu a lăsat în urmă casa de pe str. Caimatei, din Bucureşti ( 600.000 de euro), o vilă în Sinaia (200.000 de euro) şi două ternuri în Tunari, Ilfov – unul de 812,64 mp (160.000 de euro) şi unul de 1.095,28 mp (200.000 de euro).
Pe lista bunurilor mai figurează o casă la Butimanu, judeţul Dâmboviţa, şi un loc de veci din cimitirul Bellu, un autoturism Dacia Logan şi două certificate de proprietate emise de FPP. La toate acestea se adaugă drepturile de autor în valoare de alte câteva sute de mii de euro.
Procesul privind averea cântăreţului, în care se judecă Ionuţ şi Dragoş Dolănescu, a început în aprilie 2009, la puţin după moartea artistului. Disputa în instanţă a trenat multă vreme, din cauza celor două expertize. Astfel, din decembrie 2010, în dosar s-au înregistrat numai amânări.
Citeşte şi: EXCLUSIV | RĂZBOIUL DINTRE FRAŢII DOLĂNESCU REÎNCEPE! ‘Vin să-mi pun cortul în faţa casei lui Ionuţ’
 
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.