DIICOT cercetează memorandumul privind mutarea Ambasadei din Israel; Plângere pe numele premierului, depusă de liberalul Ludovic Orban

Premierul a fost implicat într-un scandal de proporții, după ce Liviu Dragnea a anunțat într-o emisiune că Executivul a adoptat în ședința de Guvern un Memorandum privind propus mutarea Ambasadei din Israel fără a-l informa pe președinte.

Reacția președintelui Klaus Iohannis a venit imediat. El a spus că șefa Executivului a plecat fără un mandat din partea șefului statului și că l-a îngrijorat secretomania în care s-a realizat această vizită.

Despre prezența președintelui PSD Liviu Dragnea în Israel, președintele a comentat: ”Cine știe ce înțelegeri secrete face cu evreii”.

”Solicit public demisia doamnei Dăncilă din funcția de prim-ministru al României” a spus șeful statului, de la Palatul Cotroceni, el anunțând că retrage încrederea acordată premierului Viorica Dăncilă și solicită public demisia acesteia.

Președintele a făcut anunțul după ce premierul Viorica Dăncilă a refuzat să dea curs invitației sale și să ofere explicații cu privire la vizita efectuată în Israel.

În luna mai, Ludovic Orban a sesizat Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție, în cazul privind posibila mutare a Ambasadei din Israel de la Tel Avid la Ierusalim. Ulterior, Parchetul General a declinat în favoarea DIICOT soluționarea plângerii lui Ludovic Orban împotriva premierului Viorica Dăncilă.

DIICOT a început urmărirea penală in rem (asupra faptei), după plângerea penală depusă de liderul PNL, Ludovic Orban.

ROBOR, maxim istoric, datoria externă a crescut, inflația, cea mai mare valoare din ultimii 5 ani

Premierul Viorica Dăncilă a evitat în bilanțul de șase luni și unele cifre care țin de economie.

Astfel, indicele ROBOR la trei luni a ajuns la 3,41%, cel mai mare nivel din februarie 2014, potrivit datelor publicate luni de Banca Națională a României.

În plus, în primele 3 luni ale lui 2018, datoria externă totală a crescut cu 2,050 miliarde euro. Astfel că, datoria externă pe termen lung a însumat 69,598 miliarde euro la 31 martie 2018   (72,9% din totalul datoriei externe), în creştere cu 1,4% faţă de 31 decembrie 2017. Iar, datoria externă pe termen scurt a înregistrat, la 31 martie 2018, nivelul de 25,929 miliarde euro (27,1% din totalul datoriei externe), în creştere cu 4,3% faţă de 31 decembrie 2017.

Inflația anuală a urcat la 5% în luna martie, cea mai mare valoare din ultimii 5 ani, potrivit datelor furnizare de Institutul Național de Statistică.

Totodată, potrivit datelor furnizate de INS, preţurile de consum în luna martie 2018 comparativ cu luna februarie 2018 au crescut cu 0,3%. Față de luna februarie, mărfurile alimentare s-a scumpit cu 0,48%, prețul mărfurilor nealimentare a crescut cu 0,15%, iar serviciile s-au scumpit cu 0,30%.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.