Precedentul maxim istoric, de 4,8448 lei/euro, fusese înregistat pe 17 martie 2020.

În schimb, leul s-a apreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,0940 lei, joi, la 4,0915 lei, vineri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a câștigat teren, de la valoarea de 4,4952 lei, joi, la 4,4940 lei, vineri.

Curs valutar BNR de azi, 3 septembrie

ValutaSimbol04.09.202003.09.202002.09.202001.09.202031.08.2020
EuroEUR4.84924.84424.84094.83934.8404
Dolarul SUAUSD4.09154.09404.07904.03954.0631
Francul elvetianCHF4.49404.49524.47844.47034.4918
Lira sterlinaGBP5.44245.44355.45025.43015.4077
gramul de aurXAU255.1851254.6004258.1701258.1765256.7054
Dolarul australianAUD2.98372.98882.99662.98322.9876
Leva bulgareascaBGN2.47932.47682.47512.47432.4748
Dolarul canadianCAD3.12543.12893.12253.10643.1091
Coroana cehaCZK0.18350.18420.18390.18470.1846
Coroana danezaDKK0.65170.65110.65050.65020.6503
Lira egipteanaEGP0.25880.25940.25780.25520.2568
100 Forinti maghiari100HUF1.34861.35401.35311.36171.3660
100 Yeni japonezi100JPY3.85253.84963.84293.82023.8364
Leul moldovenescMDL0.24730.24570.24260.24600.2462
Coroana norvegianaNOK0.46020.46100.46540.46390.4629
Zlotul polonezPLN1.08931.09591.09711.10111.1007
Rubla rusescaRUB0.05450.05440.05510.05480.0551
Coroana suedezaSEK0.46800.46880.47000.46780.4699
Lira turceascaTRY0.55010.55020.55220.54790.5527
DSTXDR5.79365.79345.78205.74815.7635

Unde găsești cel mai bun curs din 4 septembrie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.82714.87084.07244.1117
Alpha Bank4.78904.90904.01034.1802
Banca Feroviara4.77904.92904.01004.1800
Banca Romaneasca4.79924.94924.03294.2129
Banca Transilvania4.78004.90004.00504.2000
BCR4.77604.92104.00504.1850
BRD SocGen4.77404.92404.00804.1760
CEC4.80004.88004.04004.1400
Credit Agricole4.80004.89004.04004.1300
Credit Europe4.81004.89004.03004.1500
First Bank (Piraeus)4.79004.90004.03004.1400
IdeaBank4.81004.87604.04704.1270
ING4.75204.94604.00984.1734
Intesa Sanpaolo Bank4.79564.88944.04564.1310
Libra Bank4.80504.93504.04004.1900
OTP Bank4.78004.92004.00504.1750
PatriaBank4.80804.89204.02854.1565
ProCreditBank4.79004.90754.02304.1570
Raiffeisen Bank4.78734.91114.02094.1609
UniCredit4.79004.91004.01154.1752

Sursa: banknews.ro

Citeşte şi:

Primele cazuri de COVID-19 în rândul profesorilor la o școală privată din București

Simptomele-cheie ale COVID-19 în cazul copiilor: „Au indicat mai bine boala decât tusea”

Alexandru Rafila: ”Teama legată de îmbolnăvirea copiilor va scădea. Ne vom antrena mult timp de aici înainte”

De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
PARTENERI - GSP.RO
De ce teribilii criminali Yakuza sunt jupuiți de piele când mor » Care e testul incredibil de admitere și de ce se taie degetul mic
ȘOC! Bianca Drăgușanu, RUPTĂ cu bătaia 5 ore de Alex Bodi! Are ochiul vânăt și abia merge
PARTENERI - PLAYTECH
ȘOC! Bianca Drăgușanu, RUPTĂ cu bătaia 5 ore de Alex Bodi! Are ochiul vânăt și abia merge
Horoscop 2 octombrie 2020. Berbecii au parte de trăiri intense și momente destul de dificile, mai ales în cuplu
HOROSCOP
Horoscop 2 octombrie 2020. Berbecii au parte de trăiri intense și momente destul de dificile, mai ales în cuplu
Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile despre diversitatea de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”
Scoala9.ro
Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile despre diversitatea de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”
ŞOC! O femeie l-a obligat pe instructorul de fitness să întreţină relaţii sexuale cu ea! Reacţia bărbatului a lăsat-o mască
Telekomsport
ŞOC! O femeie l-a obligat pe instructorul de fitness să întreţină relaţii sexuale cu ea! Reacţia bărbatului a lăsat-o mască