„Nuclearelectrica SA anunţă că Unitatea 1 a CNE Cernavodă a fost reconectată la sistemul energetic naţional după o deconectare automată survenită în seara zilei de 19 iulie 2024. Incidentul nu a avut niciun impact asupra securităţii nucleare”, anunţă compania, conform News.ro.

Reconectarea s-a realizat conform procedurilor aplicabile, în condiţii de siguranţă, fără a afecta securitatea nucleară, personalul sau populaţia, precizează compania.

Profitul net al Nuclearelectrica a scăzut în primul trimestru al anului cu 26,5%, la 563,27 de milioane de lei, în timp ce veniturile din exploatare s-au diminuat cu 43,1%, la 1,2 miliarde de lei, faţă de primul trimestru din 2023.

Producţia brută de energie electrică a celor două unităţi operaţionale ale CNE Cernavodă a fost de 3.000.292 MWh în trimestrul I 2024.

Nuclearelectrica are o capitalizare de 14,32 de miliarde de lei.

Nuclearelectrica contribuie cu peste 18% din energia nucleară la producţia totală de energie şi cu 33% din producţia totală de energie fără CO2 din România.

FOTO: Hepta


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)

gigiladrea 25.07.2024, 13:58

degeaba si cu el si fara el romania plateste tot cel mai mare pret la energie electrica importata din europa romania cumpara cu 800 de euro/mgw sau mai mult cand a fost oprita u1 iar germania cu 72 euro/mgw atat ii duce mintea pe mafiotii psdnl

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.