MENIU CAUTĂ
15 Iul. 2018 20:08

VIDEO – Sărbătoare în Paris! Sute de mii de francezi, în stradă după victoria din finala Cupei Mondiale

Sărbătoare în Paris! Suporterii naționalei franceze s-au adunat în număr mare în centrul capitalei pentru a urmări finala Campionatului Mondial de Fotbal 2018, iar norocul a fost de partea lor. Franța a câștigat Cupa Mondială, reușind să se impună cu scorul de 4-2 în fața Croației, echipă ajunsă pentru primă oară să joace cu trofeul suprem pe masă.

Explozie de bucurie în Paris! Sute de mii de francezi sărbătoresc în fața turnului Eiffel, după ce Franța a devenit campioana mondială la fotbal.

A fost o finală de excepție, din care golurile nu au lipsit. „Les Bleus” s-au impus în fața Croației cu scorul de 4-2.

Franța a câștigat pentru a doua oară Cupa Mondială, la 20 de ani de la precedenta reușită. Golurile au fost marcate de Mario Mandzukic (18, autogol), Antoine Griezmann (38 – penalty), Paul Pogba (59), Kylian Mbappe (65), respectiv Ivan Perisic (28), Mario Mandzukic (69).

Finala nu a fost lipsită de incidente. Trei suporteri au intrat pe teren, acesta fiind singurul moment de scăpare organizatorică de acest fel de la turneul care s-a desfășurat în Rusia (14 iunie-15 iulie).

Programul complet al Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018. Europa vs America de Sud 12-9.