Premierul Viorica Dăncilă și ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, au fost chemate la Palatul Cotroceni, pentru a da explicații în legătură cu efectele Legii salarizării. Președintele a atras atenția, în cadrul discuției, că a trecut un trimestru deja de la aplicarea legii salarizării unice și există categorii nemulțumite precum și manifestări sindicale.

Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, i-a răspuns președintelui Klaus Iohannis și a transmis că speră că președintele nu sugerează soluții precum cele din 2009 ale Guvernului Boc, să discute cu BNR.

Tot marți, premierul Viorica Dăncilă a fost în Parlament, la „Ora premierului”, unde a vorbit despre situația bugetară a țării. Iată cele mai importante declarații ale premierului:

Jurnalul criminalului din Brașov a fost făcut public. În el, Florin Buliga, cel care și-a ucis soția și cei doi copii, începuse să scrie încă din anul 2009 despre nebunie, bani și ființe de lumină. Un grafolog a analizat pentru Libertatea.ro scrisul lui Florin Buliga, care oferă detalii uluitoare despre personalitatea criminalului.

Sportul ar putea fi materie obligatorie la Bacalaureat, prevede un proiect de lege depus în Senat de parlamentarii de la PSD. Propunerea legislativă prevede și majorarea numărului de ore de sport, la toate nivelurile de învățământ.

Operatorul de telefonie mobilă Orange ar putea cumpăra AKTA. Digital Cable Systems este compania care deține și operează sub acest brand, fiind cel mai mare jucător independent din piaţa de cablu.

Traficul aerian din Europa a fost perturbat de o defecţiune a sistemului Eurocontrol, aproape jumătate dintre cursele aeriene înregistrând întârzieri. O defecţiune la sistemul de supraveghere aeriană Eurocontrol a dat peste cap traficul aerian european. O eroare a sistemului ETFMS, care procesează planurile de zbor, a afectat cursele aeriene înregistrate în sistem înainte de ora 10:26 GMT (13:26, ora României).

Un nou episod în scandalul otrăvirii spionului rus Serghei Skripal. Laboratorul militar britanic din Porton Down, Gary Aitkenhead a tras concluzia că nu se poate dovedi că gazul cu care a fost otrăvit Skripal provind din Rusia.

Prințul Philip, soțul reginei Marii Britanii, a fost din nou internat în spital. Presa britanică scrie că Ducele de Edinburgh a fost internat pentru a fi supus unei operații la șold, pe care o avea planificată. Operația va avea loc miercuri la spitalul King Edward VII din Marylebone, Londra.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.