Grupul condus de senatorul Ed Markey a sosit în Taipei într-o vizită neanunțată. Este a doua delegație de oficiali americani de nivel înalt care ajunge în Taiwan după vizita de la începutul lunii august a președintei Camereie Reprezentanților, Nancy Pelosi, care înfuriat Beijingul.

Unitatea militară chineză responsabilă pentru zona adiacentă Taiwanului, Comandamentul Teatrului de Est al Armatei Populare de Eliberare, a anunțat că a organizat luni patrule comune de pregătire pentru luptă și exerciții de luptă în spațiul maritim și aerian din jurul insulei.

Manevrele militare au avut loc în apropiere de insulele Penghu, care se află în strâmtoarea Taiwan și găzduiesc o bază aeriană importantă.

Exercițiile sunt „un factor de descurajare sever pentru Statele Unite și Taiwan care continuă să apeleze la trucuri politice și să submineze pacea și stabilitatea în strâmtoarea Taiwan”, transmit reprezentanții unității militare.

În același timp, Ministerul chinez al Apărării a precizat într-un comunicat că vizita delegației americane în Taiwan a încălcat suveranitatea și integritatea teritorială a Chinei și „expune pe deplin adevărata față a Statelor Unite care afectează pacea și stabilitatea în strâmtoarea Taiwan”.

„Armata Populară Chineză de Eliberare continuă să se antreneze și să se pregătească pentru război, apără cu hotărâre suveranitatea națională și integritatea teritorială și va zdrobi cu hotărâre orice formă de separatism de tipul «independenței Taiwanului» și interferență străină”, mai transmite instituția chineză.

Reacția Taiwanului

Președinta Taiwanului Tsai Ing-wen a declarat în cadrul întâlnirii cu parlamentarii americani că exercițiile Chinei au afectat foarte mult pacea și stabilitatea regională.

„Ne angajăm într-o strânsă cooperare cu aliații internaționali pentru a monitoriza îndeaproape situația militară. În același timp, facem tot ce putem pentru ca lumea să știe că Taiwanul este hotărât să protejeze stabilitatea și status quo-ul în strâmtoarea Taiwan”, a declarat Tsai Ing-wen.

Grupul de parlamentari americani a părăsit Taiwanul luni după-amiază.

Vizita lor a fost mult mai discretă decât cea a lui Nancy Pelosi, la care China a răspuns cu lansări de probă de rachete balistice peste Taipei.

China nu a exclus niciodată folosirea forței pentru a aduce Taiwanul sub controlul său. Guvernul Taiwanului spune că Republica Populară Chineză nu a condus niciodată insula și, prin urmare, nu are dreptul să o revendice și doar cei 23 de milioane de locuitori ai săi îi pot decide viitorul.

Fotografie cu caracter ilustrativ: Profimedia

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.