Mergi direct la conținut »
23 sept. Știri România Libertatea > Ştiri > Știri România

„România merge bine şi economia românească creşte”, le-a spus Klaus Iohannis românilor la San Francisco, unde au putut veni doar oameni selectați, pe bază de invitație, la întâlnirea organizată de ambasadă

« Înapoi la articol

Comentarii (13)

Jumbo   •   23.09.2022, 17:15

Pai pt el și gaska lui creste economia, duduie chiar?. Doar ce și au mărit simbriile cu câte 29-50 de milioane, ca au productivitate

ivryernest   •   23.09.2022, 17:15

O furtună într-un pahar cu apă... E clar că era nevoie de o selecție — nu putea intra acolo tot românul de pe stradă. Observ că toată lumea se enervează, se aprinde, pentru un procedeu de selecție arhi-cunoscut, dintotdeauna. Ce ? La Sala Palatului, la Congresul PCR, intra toată lumea de pe stradă ? Problema de bază este alta : Președintele României i-a invitat pe românii din Statele Unite pentru singurul și unicul scop de a-i convinge de a se întoarce în România. Iar dacă nu, măcar să investească $$$ în economia românească. Nu cunosc bilanțul acestei întrevederi, dar bănuiesc că nu-i prea strălucitor. Dacă Klaus Johannis ar face o vizită în Canada, și, prin imposibil aș fi invitat și eu la întâlnirea ce o va organiza Ambasada României, eu aș rămâne acasă.

ivryernest   •   23.09.2022, 17:02

După părerea mea, Klaus Johannis s-a dus în Statele Unite printre altele ca să-i convingă pe români să vină înapoi. La care ei cred că au răspuns politicos : "No way, man !"

paniri   •   23.09.2022, 11:00

Undeva in articol ati gresit prenumele ambasadorului.

    Dan.Duca   •   23.09.2022, 11:44

    paniri   •  23.09.2022, 11:00

    Undeva in articol ati gresit prenumele ambasadorului.

    Mulțumim frumos pentru semnalarea erorii, am corectat-o! Numai bine”

cobra   •   23.09.2022, 09:59

In romania curge lapte si miere!...Preturile cresc si in acelasi ritm si salariile DEMNITARILOR (nedemni), angajatilor de la stat (90% rude, prieteni si ...de companie). Economia merge bine ..DUDUIE.. amenzile pentru cresterea preturilor la carburanti, energie, vanzare de produse alimentare stricate sau cu continut interzis in Europa! Suna bine cum spunea câțu! Numai ca de fapt romanii platesc (exemplu preturi aberante la carburanti) si guvernul incaseaza amenzile de la cei care vand...DE FAPT ..guvernul fura pe romanii care cumpara scump!!!!

nonconsul   •   22.09.2022, 23:30

Din pacate articolul reflecta adevarul totusi. Sunt multi romani in California care au vazut prea mult in trecut, un efort facut de guvern si implicit de ambasade, catre a impartii oamenii in grupuri favorite vs non-favorite. In cazul acesta, informatia a circulat doar pe canalele acestor 'leaders' de care se vorbeste in comentariul de mai sus, nu a fost accesibila cu adevarat comunitatii. Este o greseala din care speram ca invatati. Dezbinarea comunitatii este un articol care in trecut statea pe agenda altor formatiuni sau leaderi politici decat Klaus Iohannis. De acea ar fi mai potrivit sa acceptati greseala de comunicare si organizare si sa incercati mai bine pe viitor.

grecognos   •   22.09.2022, 19:12

Informatia este falsa. Eu sint Consulul Onorific al Romaniei la San Francisco. Listele cu participanti au fost generate de leaderii comunitatilor romanesti din zona, i.e. Bay Area, Sacramento, Los Angeles. Eu am fost direct implicat in procesul de anuntare al evenimentului. Leaderii au transmis listele la Ambasada, si Ambasada a transmis invitatia oficiala. Deci cei care au furnizat informatia au comis o dezinformare grosiera. Ambasada a acceptat participanti si dupa expirarea de RSVP. Vor fi in jur de 300 de participanti, nu 200. Comunitatile romanesti din zona care au fost anuntate sint: Casa Romana, toate bisericile, Romanian IT, Romanian American Business Network plus comunitatile din Sacramento si Los Angeles. Daca cineva spune ca listele au fost selectate, va rog sa ii conectati cu mine si le explic tot procesul. Ambasada a facut o munca exemplara pentru acest eveniment care va fi super ! George Roth - Consul Onorific al Roamaniei la San Francisco. Mentionez ca nu reprezint pe nimeni, si informatia este ca sa ajut cititorii sa scape de o dezinformare grosolana. Va multumesc.

    catalintolontan   •   23.09.2022, 09:20

    grecognos   •  22.09.2022, 19:12

    Informatia este falsa. Eu sint Consulul Onorific al Romaniei la San Francisco. Listele cu participanti au fost generate de leaderii comunitatilor romanesti din zona, i.e. Bay Area, Sacramento, Los Angeles. Eu am fost direct implicat in procesul de anuntare al evenimentului. Leaderii au transmis listele la Ambasada, si Ambasada a transmis invitatia oficiala. Deci cei care au furnizat informatia au comis o dezinformare grosiera. Ambasada a acceptat participanti si dupa expirarea de RSVP. Vor fi in jur de 300 de participanti, nu 200. Comunitatile romanesti din zona care au fost anuntate sint: Casa Romana, toate bisericile, Romanian IT, Romanian American Business Network plus comunitatile din Sacramento si Los Angeles. Daca cineva spune ca listele au fost selectate, va rog sa ii conectati cu mine si le explic tot procesul. Ambasada a facut o munca exemplara pentru acest eveniment care va fi super ! George Roth - Consul Onorific al Roamaniei la San Francisco. Mentionez ca nu reprezint pe nimeni, si informatia este ca sa ajut cititorii sa scape de o dezinformare grosolana. Va multumesc.

    Domnule consul onorific, cu tot respectul, v-a raspuns foarte bine un roman din California. Iar fraza dumneavoastra ofera singura raspunsul si contine o eroare logica. Dv spuneti "Daca cineva spune ca listele au fost selectate, va rog sa ii conectati cu mine si le explic tot procesul". Procesul de selectie, la el va referiti. A selecta inseamna a alege dupa un criteriu. Ati ales sa nu poata veni oricine. Nu discutam acum criteriile, ambasada si dvs le stiti, dar ideea e ca nu a aflat si nu a venit decat cine a fost invitat. Conform logicii, aceasta este o selectie. NIcaieri pe siteul Palatului Cotroceni sau pe cel al Ambasadei, sursele oficiale, nu a fost postat locul, hotel Ritz Carlton, San Francisco. Si aceasta e tot o selectie: afla locul doar cine este invitat. Multumim!

      grecognos   •   24.09.2022, 03:12

      catalintolontan   •  23.09.2022, 09:20

      Domnule consul onorific, cu tot respectul, v-a raspuns foarte bine un roman din California. Iar fraza dumneavoastra ofera singura raspunsul si contine o eroare logica. Dv spuneti "Daca cineva spune ca listele au fost selectate, va rog sa ii conectati cu mine si le explic tot procesul". Procesul de selectie, la el va referiti. A selecta inseamna a alege dupa un criteriu. Ati ales sa nu poata veni oricine. Nu discutam acum criteriile, ambasada si dvs le stiti, dar ideea e ca nu a aflat si nu a venit decat cine a fost invitat. Conform logicii, aceasta este o selectie. NIcaieri pe siteul Palatului Cotroceni sau pe cel al Ambasadei, sursele oficiale, nu a fost postat locul, hotel Ritz Carlton, San Francisco. Si aceasta e tot o selectie: afla locul doar cine este invitat. Multumim!

      Domnule Tolontan, Eu sint un mare admirator al dumneavoastra. Ar fi grozav sa povestim live sa va explic. Ce vreau sa va spun ca intr-adevar , daca romanii in cauza nu apartin de nici una din organizatiile care le-am mentionat, intr-adevar nu putea sa afle decit prin viu grai de la cineva. Mai bine spus, ca sa imi corectez greseala semantica, nu a fost nici o selectie "intentionata" a unor persoane sau refuzul altora. Nu a existat nici o restrictie de numar, informatia este falsa. Poate ca a fost o selectie neintentionata din cauza de procedura, dar nu din cauza unei selectii intentionate. Asta am vrut sa mentionez. Cu toate acestea, eu am primit numai feedbackuri pozitive de la participanti. Astazi am avut un eveniment cred eu deosebit, o intilnire cu 16 companii de mare succes, daca doriti detalii, pot sa le furnizez cu placere. A fost un eveniment deosebit pentru ca in discutia cu Presedintele care a durat 90 de minute, s-au discutat o serie de idei super interesante, venite de la co-Fondatorii Databricks, Opaque, auditoria.ai, GSpace, Rheumatologist on Call, Softbinator, profesorul Sergiu Pasca de la Stanford, Profesorul Liviu Klein de la UCSF, un VC de deep tech, reprezentanti ai Bit Defender, UiPath. S-au discutat idei despre cum pot cei de aici sa ajute pe antreprenorii si cercetatorii din Romania. Daca cineva este interesat si de idei pozitive, constructive as fi foarte incintata sa vi le pot oferi.

    Rucan   •   23.09.2022, 00:41

    grecognos   •  22.09.2022, 19:12

    Informatia este falsa. Eu sint Consulul Onorific al Romaniei la San Francisco. Listele cu participanti au fost generate de leaderii comunitatilor romanesti din zona, i.e. Bay Area, Sacramento, Los Angeles. Eu am fost direct implicat in procesul de anuntare al evenimentului. Leaderii au transmis listele la Ambasada, si Ambasada a transmis invitatia oficiala. Deci cei care au furnizat informatia au comis o dezinformare grosiera. Ambasada a acceptat participanti si dupa expirarea de RSVP. Vor fi in jur de 300 de participanti, nu 200. Comunitatile romanesti din zona care au fost anuntate sint: Casa Romana, toate bisericile, Romanian IT, Romanian American Business Network plus comunitatile din Sacramento si Los Angeles. Daca cineva spune ca listele au fost selectate, va rog sa ii conectati cu mine si le explic tot procesul. Ambasada a facut o munca exemplara pentru acest eveniment care va fi super ! George Roth - Consul Onorific al Roamaniei la San Francisco. Mentionez ca nu reprezint pe nimeni, si informatia este ca sa ajut cititorii sa scape de o dezinformare grosolana. Va multumesc.

    Nu se stie cum au facut acesti lideri listele, pe ce criterii, dar stiu ca am fost profund dezamagita ca socrul meu, Dr Constantin Bulucea, Membru de Onoare al Academiei Romane, inventator de renume in domeniul electronicii, cu peste 90 de patente si IEEE Fellow "for contributions to transistor engineering in the area of power electronics" nu a primit invitatie. Si cand am vorbit cu cineva in acest sens, mi s-a spus ca listele sunt inchise si ca numai 200 de persoane pot participa. In orice caz, vroiam sa subliniez ca un roman cu contributii remarcabile in domeniul stiintei si tehnologiei, recunoscut pe plan international, nu va participa la aceasta intalnire cu romanii selectati cu grija, dupa cum spuneti, pt ca nu a fost invitat. Ca multi oameni de stiinta, Dr Bulucea nu merge suficient de des la biserica ca sa fie selectat de preot. Cum au fost selectate alte cunostiinte de ale mele. Articolul nu dezinformeaza. Si daca da, suntem curiosi sa aflam criteriile acestea riguroase de selectie pe baza carora s-au facut invitatiile.

      catalintolontan   •   23.09.2022, 09:26

      Rucan   •  23.09.2022, 00:41

      Nu se stie cum au facut acesti lideri listele, pe ce criterii, dar stiu ca am fost profund dezamagita ca socrul meu, Dr Constantin Bulucea, Membru de Onoare al Academiei Romane, inventator de renume in domeniul electronicii, cu peste 90 de patente si IEEE Fellow "for contributions to transistor engineering in the area of power electronics" nu a primit invitatie. Si cand am vorbit cu cineva in acest sens, mi s-a spus ca listele sunt inchise si ca numai 200 de persoane pot participa. In orice caz, vroiam sa subliniez ca un roman cu contributii remarcabile in domeniul stiintei si tehnologiei, recunoscut pe plan international, nu va participa la aceasta intalnire cu romanii selectati cu grija, dupa cum spuneti, pt ca nu a fost invitat. Ca multi oameni de stiinta, Dr Bulucea nu merge suficient de des la biserica ca sa fie selectat de preot. Cum au fost selectate alte cunostiinte de ale mele. Articolul nu dezinformeaza. Si daca da, suntem curiosi sa aflam criteriile acestea riguroase de selectie pe baza carora s-au facut invitatiile.

      Va rugam sa ne contactati pe [email protected] Multumim frumos.

        grecognos   •   24.09.2022, 08:26

        catalintolontan   •  23.09.2022, 09:26

        Va rugam sa ne contactati pe [email protected] Multumim frumos.

        Imi pare rau ca s-a intimplat ! Va sugerez sa va inscrieti in Romanian American Business network Silicon Valley, grupul pe care il conduc si va garantez ca nu se va intimpla. Eu am trimsi un email la toti membri si cine a raspuns a primiti invitatie. Aici este linkul: https://www.meetup.com/rabn-sv/