“Avem un focar activ la o fabrică din Gherla. Ca urmare a testării realizate de angajator la 54 de persoane care erau contacți direcți cu un caz pozitiv, au fost depistați 17 angajați pozitivi. Pacienții pozitivi vor fi transportați la spitalele COVID din Cluj-Napoca, pentru evaluare medicală. Revin cu informații pe măsură ce avem mai multe date”, a transmis prefectul Clujului, Mircea Abrudean.

Potrivit, Monitorul de Cluj s-a luat măsura suspendării activității pentru decontaminare. 

Ancheta epidemiologică este în curs, urmând a se stabili contacții direcți și a se lua măsura carantinării la domiciliu a acestora. Fabrica de mobilă are un total de 250 de angajați.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.