După părerea mea este numai proasta creștere adică lipsa educației și a bunului simt. Aceste lipsuri mari ale multor romani sunt cultivate de televiziuni, de ziare, in online etc. Frustrații, ratații, inculții n au alte arme decât ura, batjocura, insulta. Din păcate răutățile pe care le exprima sunt parte din micimea lor. Cred ca nu trebuie sa ne supăram pe ei dacă nu pot mai mult.
Habar nu avem să apreciem valoarea. Și în loc să ne lamentăm că nici anul ăsta Cărtărescu nu a luat un anumit premiu (deși a luat altele) mai bine îi citim cărțile.
Din păcate proverbul cu să moară capra vecinului este autentic românesc.
Oamenii care comenteaza probabil nici macar nu l-au citit pe Cartarescu ca sa nu vorbesc de Fosse. Cam acelasi calibru doar ca norvegianul e mai aproape de Stockholm. Singurul candidat serios a fost Krasznahorkai dar tipul e nealiniat politic cum bine a subliniat in Satantango. Nobel e un fel de Oscar european care premiaza pana si lobotomia.
Asa e. Catarascu nu poate influenta premiile ce urmeaza sa le primeasca, sau, si opinia unor neavizati e irelevanta. El poate doar face ce stie mai bine, sa scrie ca unul dintre cei mai buni autori contemporani ... ceea ce nu e la la indemana oricui.
Cărtărescu, Nobelul și delfinul
« Înapoi la articol
CamelianPropinatiu 07.10.2023, 21:41
Chiar și fără Nobel, Mircea Cărtărescu a făcut deja pentru România cât Nadia Comăneci, Simona Halep sau David Popovici.
Albastru15 08.10.2023, 03:36
După părerea mea este numai proasta creștere adică lipsa educației și a bunului simt. Aceste lipsuri mari ale multor romani sunt cultivate de televiziuni, de ziare, in online etc. Frustrații, ratații, inculții n au alte arme decât ura, batjocura, insulta. Din păcate răutățile pe care le exprima sunt parte din micimea lor. Cred ca nu trebuie sa ne supăram pe ei dacă nu pot mai mult.
Vrajitoarea 08.10.2023, 12:05
Bun articolul! Îmi place!
cornelp 09.10.2023, 11:27
Habar nu avem să apreciem valoarea. Și în loc să ne lamentăm că nici anul ăsta Cărtărescu nu a luat un anumit premiu (deși a luat altele) mai bine îi citim cărțile. Din păcate proverbul cu să moară capra vecinului este autentic românesc.
Vruum 10.10.2023, 04:39
Un articol ca un comentariu... de vise.
armand 10.10.2023, 17:59
Oamenii care comenteaza probabil nici macar nu l-au citit pe Cartarescu ca sa nu vorbesc de Fosse. Cam acelasi calibru doar ca norvegianul e mai aproape de Stockholm. Singurul candidat serios a fost Krasznahorkai dar tipul e nealiniat politic cum bine a subliniat in Satantango. Nobel e un fel de Oscar european care premiaza pana si lobotomia.
BucovNaiv 24.10.2023, 19:13
Asa e. Catarascu nu poate influenta premiile ce urmeaza sa le primeasca, sau, si opinia unor neavizati e irelevanta. El poate doar face ce stie mai bine, sa scrie ca unul dintre cei mai buni autori contemporani ... ceea ce nu e la la indemana oricui.
‹ 1 2
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.