4612-313003-modelarmataitalieisoldat.jpg↑Mirela, într-un marş de zeci de kilometri prin regiunea Bolzano,
la graniţa dintre Italia şi Austria

4612-313004-modelsoldat.jpg←Mirela Spirea a fost manechin pentru mai multe agenţii din Italia

“În anul 2000, am cunoscut un italian, subofiţer. Era în misiune la Smîrdan. Un an mai târziu, ne-am căsătorit, apoi ne-am mutat la Milano”, povesteşte Mirela pentru Libertatea. La început, a îmbrăţişat cariera de fotomodel: a urcat pe podiumuri la Milano şi la Vicenza, a apărut în reviste şi a fost hostess pentru diferite firme.

Anul acesta, Mirela a hotărât să-şi schimbe destinul: a dat teste şi, din 5.000 de candidaţi, a fost printre cei 250 de aleşi pentru a intra în Regimentul 6 Alpini, la vânători de munte! “Am plecat la cazarma San Candido, în creierul munţilor, la graniţa cu Austria. E altă viaţă: deşteptarea se dă la 6.30 şi până la stingere, la 23.30, facem aproape în permanenţă instrucţie şi marşuri chiar şi de 30 km”, dezvăluie Mirela.

«E foarte greu, dar nu renunţ»

Tânăra mărturiseşte că, în ciuda dificultăţilor, nu s-a gândit nici o clipă să renunţe: “În cazarmă sunt şi femei, şi bărbaţi, care dorm în camere separate. Fetelor nu li se face nici o favoare! Deşi e foarte greu, nu m-am gândit vreodată să mă retrag din armată. Sunt ambiţioasă. Mă aşteaptă acasă bărbatul şi copilul de 7 ani, care au încredere că voi termina ce am început”.4612-313013-model.jpg

Fostul fotomodel continuă: “Activităţile în cazarmă se desfăşoară în general de luni până vineri, dar lucrăm uneori şi sâmbăta, şi duminica. Pentru a merge acasă la sfârşit de săptămână, îţi trebuie permisie, care e tare greu de obţinut”.

În paralel cu milităria, Mirela face Facultatea de Optică din Milano. Peste trei ani, după ce va termina studiile, gălăţeanca intenţionează să facă un curs pentru a deveni ofiţer în armata italiană.

4612-313005-soldatfotomodel1.jpg 4612-313006-soldatfotomodel2.jpg
Mirela (medalion), în timpul unei misiuni de orientare în munţi  În această cameră, cu paturi de fier suprapuse, doarme Mirela (medalion)
4612-313007-soldatfotomodel3.jpg 4612-313008-soldatfotomodel4.jpg
 Gălăţeanca şi steagurile ţărilor de origine, respectiv de adopţie  Românca şi soţul ei italian, Danilo

Cum decurge o zi de instrucţie

  • 6.30: deşteptarea
  • 7.00: micul dejun
  • 7.40: adunarea
  • 8.00: ridicarea drapelului şi intonarea imnului naţional
  • 8.30: plecarea în marş, cu rucsac de 20 kg, topografie teoretică şi practică
  • 12.00: pauza de masă
  • 12.30: marş
  • 16.30: întoarcerea în cazarmă, continuare cu teorie şi cu antrenamente: manevrarea armelor şi a vehiculelor, activitate în poligon
  • 18.00: cina
  • 19.00: duş
  • de la 19.30 până la 22.30, mergem la sală, unde avem televizor, biliard, masă de ping-pong, sau la pizzerie, care e tot în cazarmă şi este deschisă marţea şi joia
  • de la 22.30 până la 23.30, stăm în cameră, echipaţi în uniformă. Se poate da alarma şi trebuie să fim pregătiţi
  • 23.30: stingerea
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.