| Opinii

Democrația noastră, batjocura lor 

« Înapoi la articol

Comentarii (5)
Avatar comentarii

PetruDoru 29.05.2026, 15:57

Domnule Catalin Dima, oare chiar nu realizati......ca ACTUALA CLASA POLITICA ESTE EXPRESIA DEMOCRATICA A POPORULUI ROMAN? ......si daca politicienii de azi sunt.......cum sunt.....inseamna ca ASA ESTE POPORUL ROMAN! ......haideti sa lasam jocurile de cuvinte facute doar ca sa ne luam banii! Cam asta faceti.....opiniiiiiii ca sa nu muriti de foame!😀

Avatar comentarii

Gringo84 29.05.2026, 16:46

Mărturisesc că văd negru în fața ochilor,ori de câte ori cineva invocă democrația românească.Mai ales sub forma asta,simbolică,de orgoliu.Asta-mi îmi spune cât de greșit e înțeles conceptul,pentru că doar asta este democrația la modul general,în mod exhaustiv,o teorie.O teorie cu virtuți și slăbiciuni,un compromis ideal,care încearcă să reducă la minim,costurile sociale ale hegemoniei.Principala calitate a democrației e funcționalitatea.Nu contează cine sunt autorii hegemoniei ci rezultatele ei!Voi da un exemplu utopic de funcționalitate(o contradicție de logică,nu-i așa?)Dacă programul Bolojan are atât de mulți susținători e suficient ca aceștia să doneze către bugetul statului,procentul prevăzut de necesara austeritate din veniturile lor personale,și astfel obiectivul politic este parțial indeplinit.Bineînțeles că asta nu se va întâmpla,însă doar așa descoperim responsabilitatea individuală,presupusă de orice proiect politic pe care-l susținem,adică...unii...îi obliga pe toți...

Avatar comentarii

BugetaruAmarat 30.05.2026, 09:23

După cum votează si după cum își aleg liderii, poporul pare că gândește doar cu juma de creier. După cum apreciază faptele politicienilor, la alegeri oamenii pare că folosesc selectiv principiile sănătoase, pe care le clamează. La unii le aplică, la alții le găsesc scuze. Asa că și democrația arată fix după cum gândește și reacționează poporul în general, și fiecare om in particular. Plus curajul, de care nu prea dispunem. Deci, nu ei își bat joc, ci noi le permitem. Iar această permisiune le-o dăm în funcție de cât de corect gândim, și de cât de mult curaj avem să ne ridicăm împotriva acestei bătăi de joc. E simplu. Sîntem proști și lași!

Avatar comentarii

IulianH6 31.05.2026, 16:38

Evident că vor fi falsificate și următoarele alegeri, dacă nu iese cine trebuie pentru sistem, si pentru a menține acest sistem perfid...sau iobagii ignoranți, creduli vor vota aur si noul petrache lupu adică pe călin georgică sau pe simion.

Avatar comentarii

Linguraru 31.05.2026, 19:14

BugetaruAmarat   •  30.05.2026, 06:23

După cum votează si după cum își aleg liderii, poporul pare că gândește doar cu juma de creier. După cum apreciază faptele politicienilor, la alegeri oamenii pare că folosesc selectiv principiile sănătoase, pe care le clamează. La unii le aplică, la alții le găsesc scuze. Asa că și democrația arată fix după cum gândește și reacționează poporul în general, și fiecare om in particular. Plus curajul, de care nu prea dispunem. Deci, nu ei își bat joc, ci noi le permitem. Iar această permisiune le-o dăm în funcție de cât de corect gândim, și de cât de mult curaj avem să ne ridicăm împotriva acestei bătăi de joc. E simplu. Sîntem proști și lași!

Nu e ca si cum am fi avut candidati buni si nu i-am ales. Am avut de ales intre candidatii Tik-tok si cei pe care deja ii stim ca sunt buni numai ca sa ne fure si sa ne indatoreze.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.