| Opinii

Ce căuta Dumnezeu la Bac. Copiuța de sub icoană și un mesaj pentru mult prea-cuviosul PSD: Nici concediul, nici pensia, nici sindicatul nu le-a dat El

« Înapoi la articol

Comentarii (5)
Avatar comentarii

AlexisAlex 19.03.2023, 22:24

Dar ideologia de stanga, aia pe care o promovati atat de intens, poate intra in scoli linistit, nu? Derapajele de stanga le observati vreodata? Alea ultraprogresiste, daca tot vedeti in jur numai inflorirea ultraconservatorismului. A fost buna religia cand a educat? Voltaire si generatia lui ce fel de scoala au absolvit? Dar "scolile poporale" ale lui Saguna? Cate generatii au invatat sa citeasca de pe Psaltire? Stiti care e definitia prostiei? Sa crezi ca, daca ai o bricheta, esti cu mult mai destept decat toate generatiile care stiau sa aprinda focul cu cremene.

Avatar comentarii

parpalache 20.03.2023, 10:55

Și tu Rogozane?!„Te iei”numai de cernita noastra ortodoxie-cu preoții ei niște batrânei cumsecade-in antiteza cu„vulturii”sectanți-când de fapt„reprezentanții a...13„culte”religioase” au cerut introducerea studiului religiei-nu numai Biserica Ortodoxa!Și apropo:Când (acum câțiva ani) Parlamentul European a aprobat propunerea de emitere a unei decizii privind introducerea OBLIGATORIE in școli-inca din clasele primare-a „educației”...gay(propunere votata„pentru” și de europarlamentarii„români”(printre care și Viorica Dancila)-cum se face ca NIMENI din „mass media”nu s-a„revoltat”?!Și o fi adevarat, ca aici in România”„cultele”neoprotestante sunt scutite de impozite?!

Avatar comentarii

Mirciulica 20.03.2023, 13:05

era buna educatia pe psaltire. era buna atunci. dar fiecare perioada istorica are caracteristicile el. acum nivelul este altul, pretentiile si asteptarile de pe urma celor educati acum, sunt cu totul altele, deci psaltirea nu mai reprezinta un mijloc de educatie. pentru ca nu mai ofera ceva constructiv, nu aduce o valoare in bagajul cuiva acum cand traim in aceeasi casa cu inteligenta artificiala. cand omenirea traieste intr-un context care, de multe ori nu sustine teoriile religioase. chiar le pune sub semnul intrebarii. dar cred ca daca se mai bate multa moneda pe subiectul asta si incepe clasa politica, aia care pupa poala popii ca face bine la votare, sa impuna religia in scoli, se va naste o repulsie, o respingere naturala si efectul va fi contrar celor asteptate de bor. civilizat, in pas cu vremea ar fi poate o istorie a religiilor. si, pe bune, daca ai o bricheta, chiar esti cu mult peste momentul in care amnarul iti umplea desaga de pe umar. poate, in contextul in care ateismul este o optiune unanim accepata iar educatia cuprinde teme ca diversitatea sau educatia sexuala, pe care biserica le contesta, poate ar fi util ca si copii sa aiba o varsta de peste 14, 16, sau 18 ani ca sa hotarasca daca sunt " compatibili " cu studiul religiei

Avatar comentarii

dante69 20.03.2023, 13:10

Dl. Rogozanu haideți să nu ne ascundem după uluci cua rgumente care nu țin. Referendumul cu pricina și-a ratat obiectivul pentru că afost promovat de politicieni impopulari. Altfel sondajele arată alta stare de fapt. Da BACul la religie e o exagerare precum predarea relativismului ideologiei de gen trebuie exclusă.

Avatar comentarii

.ZORRO. 21.03.2023, 00:17

"O societate făcută praf normal că nu mai are nevoie decât de un sobor să-i facă o pomană." Frumoasa sinteza a unui articol bun. Pacat ca nimeni nu va lua nici o masura de remediere in putinul timp, pe care-l mai avem la dispozitie.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.