România pierde timp si bani, iar Bolojan are dreptate.Că nu a ridicat problema mai devreme este partea a doua ( doar face parte si el din sistemul corupt, nu este vreun sfânt) .Problema este că Nuscale Power Corporation ( ticker US.SMR) precum concurentul OKLO Inc,( US.Oklo) nu au livrat pe piata ce au promis.Se pare ca sunt un fel de Nordis , dar la o scala mai mare.Pe hartie arata superbine ,dar in realitate dezastru , zero.Toata minciuna incepe sa crape pe bursa.US.SMR in iulie 2025 , 50,99$ / actiune, acum este 11,26$, idem OKLO , de la 171$ acum la 62,4$, ambele cu zero reactoare construite dar sute de proiecte,
240 milioane mai bine le dadeai canadienilor ptr unitatile 3& 4.
Trebuie să fii absolut *** să dai minim 7-8 miliarde de euro și să aștepți minim 4 ani pentru o producție minusculă, de sub 500 MW. La costurile astea, ar trebui să vinzi cu minim 200-300 euro un MW ca să ai vreo șansă să recuperezi investiția. Un reactor nuclear modern are o putere de minim 1.000 de MW și costă jumătate din SMR-urile lui pește prăjit.
Am impresia ca autorul acestui articol a fost platit sa exprime o anumita opinie.Altfel nu-mi explic cum vorbeste de curent ieftin prin SMR cand 462 de MW costa 7 miliarde.Americanii de ce nu au continuat investitiile la ei? Pentru ca le-au considerat prea scumpe.Independenta si echilibrul energetice pot fi obtinute prin constructia de noi reactoare de la Cernavoda, prin constructia centralei de la Tarnita-Lapustesti, proiecte mult mai fezabile si mai convenabile financiar.
România capitulează în cursa energiei nucleare cu Polonia
« Înapoi la articol
tomitan 17.05.2026, 15:21
România pierde timp si bani, iar Bolojan are dreptate.Că nu a ridicat problema mai devreme este partea a doua ( doar face parte si el din sistemul corupt, nu este vreun sfânt) .Problema este că Nuscale Power Corporation ( ticker US.SMR) precum concurentul OKLO Inc,( US.Oklo) nu au livrat pe piata ce au promis.Se pare ca sunt un fel de Nordis , dar la o scala mai mare.Pe hartie arata superbine ,dar in realitate dezastru , zero.Toata minciuna incepe sa crape pe bursa.US.SMR in iulie 2025 , 50,99$ / actiune, acum este 11,26$, idem OKLO , de la 171$ acum la 62,4$, ambele cu zero reactoare construite dar sute de proiecte, 240 milioane mai bine le dadeai canadienilor ptr unitatile 3& 4.
Nd1964bacanivaslui1902 17.05.2026, 15:31
Eu cred că Bolojan are dreptate, ne-au mai făcut nouă americanii și o autostradă dacă bine îmi amintesc, nu-i așa?
Goos123 17.05.2026, 17:40
Trebuie să fii absolut *** să dai minim 7-8 miliarde de euro și să aștepți minim 4 ani pentru o producție minusculă, de sub 500 MW. La costurile astea, ar trebui să vinzi cu minim 200-300 euro un MW ca să ai vreo șansă să recuperezi investiția. Un reactor nuclear modern are o putere de minim 1.000 de MW și costă jumătate din SMR-urile lui pește prăjit.
radcatmih 19.05.2026, 20:14
Am impresia ca autorul acestui articol a fost platit sa exprime o anumita opinie.Altfel nu-mi explic cum vorbeste de curent ieftin prin SMR cand 462 de MW costa 7 miliarde.Americanii de ce nu au continuat investitiile la ei? Pentru ca le-au considerat prea scumpe.Independenta si echilibrul energetice pot fi obtinute prin constructia de noi reactoare de la Cernavoda, prin constructia centralei de la Tarnita-Lapustesti, proiecte mult mai fezabile si mai convenabile financiar.
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.