Mihaela Buzărnescu (31) – Elina Svitolina (4) 6-3, 7-5

Mihaela Buzărnescu, favorita 31 la Paris, obține cea mai tare victorie a carierei, după succesul în două seturi cu Elina Svitolina. Românca a evoluat senzațional în meciul de pe terenul 1 contra celei care este ”coșmarul” Simonei Halep la Paris (i-a luat ultimele două finale). Partida a durat o oră și 37 de minute.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////

5-5, în setul doi, după 48 de minute de joc. În ”optimi”, cu Madison Keys, favorita 13. Sportiva din SUA a trecut de Naomi Osaka (favorita 21), scor 6-1, 7-6 (7).

În setul doi, ”Miki” a început cu o ”dublă”, dar patru mingi la rând i-au adus primul game. Svitolina a făcut break în game-ul 3. A urmat re-break Buzărnescu, după care, pe propriul serviciu, ”Miki” a întors miraculos un 0-40. La 3-2, românca a avut minge de break, dar a ratat neverosimil in preajma fileului. 3-3, după 27 de minute. După 40 de minute, break Svitolina, la 4-4, iar Buzărnescu dă cu rcheta de pământ.

SETUL 2

Mihaela Buzărnescu a pornit tare contra favoritei 4 de la Paris: 3-1! Apoi, după 32 de minute, românca avea 5-3. După alte trei minute, avea setul în cont. Prima manță, 39 de minute.

CIFRELE PRIMULUI SET

LIVE TEXT Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Elina Svitolina și este în ”optimi” la Roland Garros 2018. O victorie minunată, cea mai tare a carierei!

ACTUALIZARE 1 iunie, ora 14.37. S-a terminat jocul dintre Verdasco și Dimitrov. Spaniolul s-a impus cu 3-0 la seturi, 6-4 scorul din ultimul. Partida Mihaelei, mutată la ora 14.55.

Sindromul inflamator multisistemic. Ce spune medicul Mihai Craiu despre starea copilului de 8 ani cu COVID, internat la Terapie Intensivă, la care au apărut complicații
Recomandări

ACTUALIZARE 1 iunie, ora 14.23. Meciul Mihaelei a fost programat inițial nu înainte de ora 14.00, însă musai după terminarea jocului Fernando Verdasco – Grigor Dimitrov, scor 7-6 (4), 6-2, 3-0. E posibil ca meciul să nu mai dureze mult, asta în cazul în care bulgarul nu va duce jocul în 4 sau chiar în 5 seturi. Organizatorii dau o nouă oră de start, 14.45.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, miercuri, pentru prima oară, în runda a treia a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a dispus de suedeza Rebecca Peterson cu 6-1, 6-2.

Buzărnescu (30 ani, 33 WTA), cap de serie numărul 31, a încheiat conturile după doar 63 de minute cu Peterson (22 ani, 96 WTA).

Rise Project: Cum îl ajuta Clanul Sportivilor pe Mihai Mitrache zis Câine să intervină pe lângă funcționarii corupți din Primăria Sectorului 4
Recomandări

Românca a comis două duble greşeli, a avut 21 de winners şi 13 erori neforţate, în timp ce scandinava a reuşit 3 aşi, a comis 4 duble greşeli, a adunat 10 mingi direct câştigătoare şi 18 erori neprovocate.

Mihaela câştigase şi primele două confruntări cu Peterson, cu 6-2, 6-2, anul trecut, în sferturile turneului ITF de la Versmold (Germania, 60.000 dolari), şi anul acesta în sferturile turneului ITF de la Midland (SUA, 100.000 dolari), cu 7-6 (5), 4-6, 6-3.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 130.000 euro şi 130 de puncte WTA. Calificarea în optimile de finală ale competiției ar reprezenta un câștig de 222.000 de euro.

Elina Svitolina (Ucraina) a învins-o în turul doi pe Viktoria Kuzmova (Slovacia), 6-3, 6-4.

LIVE TEXT: Simona Halep – Taylor Townsend, în turul 2 la Roland Garros 2018. E 1-0 pentru Simo.

Uluitor cum a vorbit Anamaria Prodan despre primul ei soț, Tiberiu Dumitrescu: „E sufletul meu şi ..."
Ce a făcut Carmen Șatran, studenta criminală din Timișoara, după gratii. Vestea șoc venită acum
PARTENERI - PLAYTECH
Horoscop 19 septembrie 2020. Scorpionii sunt iritați discuțiile fără finalitate sau cele care îi limitează
Ies la iveală detalii terifiante! Celebra balerină, dezmembrată şi dizolvată în acid sulfuric. Poliţia are un suspect