CURSA CELEBRITĂȚII: „Ești sexy ca naiba, iubito!”. Mii de comentarii sexuale pe contul de Instagram al unei fetițe de 10 ani, încurajată de părinți să strângă „followeri”
Articolul este un sofism.
Pe de o parte zice specialista ca este vina intregii societati:
Nu ajută nici contextul cultural din România, unde „femeia nu este prea mult respectată” și nu i se dă dreptul de a decide asupra propriei sexualități așa cum își dorește, crede specialista.
Adica pornind de la un caz punctual arunca o umbra de indoiala morala asupra intregii lumi. Ma rog, asa o fi in lumea specialistilor...
Iar la finalul textului aflam ca de fapt intregul expozeu a fost ca sa sustina necesitatea educatiei sexuale in scoli. De mare subtilitate ultima fraza... m-a pus pe ganduri. :)
Concluzia insinuata in ultima fraza este contrazisa in mod evident de ceea ce spun mama si tata in interviu: ei inteleg riscurile dar isi protejeaza fiica (cel putin asa considera ei) iar scopul final nu este unul sexual ci este sa adune multi followeri ca sa vanda apoi produse cosmetice precum Kylie Jenner.
Deci educatia sexuala nu ar ajuta prea mult in acest caz pentru ca ei vorbesc de business cu cosmetice acolo. Obiectificare sexuala este doar o etapa necesara si inevitabila in aceasta industrie (in viziunea lor).
Este o problema de educatie si de cultura mai profunda. Daca au ca model pe Kylie Jenner, care este cunoscuta in lume si a facut sute de milioane de dolari doar pentru fundul ei exagerat de mare si pentru stilul de viata de "socialite", nu ii va ajuta sa le dai niste notiuni stiintifice si etice despre sex.
daca luam in calcul pibul romaniei din 2021 de 218 mld euro ( sursa zf) si calculam cei 7% produs de sectorul it avem suma de aprox 15 mild euro.
Daca se pune impozit 50% din sectorul it probabil va pleca, adica pierderea de 7 mld euro , pierdere directa. calculat la valoarea impozitului generat de 600 milioane, ..... nu cred ca mai are rost sa vorbim. puteti trage concluzia ....
Este usor de zis pe forum, pentru ca judeci conform propriilor valori, nu conform legii. Dar ei au alte valori decat tine.
Iar conform legii, asa cum explica in articol si domnul procuror si asistenta sociala, nu prea ai ce le face. Cel putin nu in momentul acesta. Inca nu s-a ajuns la infractiuni si nici nu exista motiv pentru decaderea din drepturi a parintilor acum.
Realitatea dura este ca nu poti salva lumea daca lumea nu se vrea salvata pentru ca nu ai dreptul sa iti impui propriile valori asupra altora.
Daca idealul lor in viata este Kylie Jenner, ce poti sa faci?
Cum sa le explici ca in viata conteaza mai mult alte lucruri decat banii si celebritatea obtinute prin mijloace sexualizante?
PFA in sistem real inseamna ca platesc impozit pe venit. Nu ma laudam cu cat de putin platesc. Pentru IT-isti momentan singura modalitate de a contribui la bugetul de stat e asta.
Pe de alta parte, PFA nu poate alege nivelul la care plateste CASS, momentan e doar la nivelul salariului minim brut pe economie. Dar in linii mari contributiile sunt mai mari asa (decat invers, cand platesti CAS si CASS dar impozit deloc).
Cand statul va "strange surubul" voi plati ceea ce datorez, chiar daca se decide sa platesc impozit mai mare decat restul (vreau sa spun, procentual), pe principiul solidaritatii - fiecare plateste dupa posibilitati si primeste dupa nevoi.
Daca aveti probleme cu pensiile speciale si alte beneficii primite de bugetari, va recomand sa va implicati mai activ in procesul electoral, si sa cereti inlaturarea acestora (mergeti la vot, protestati, discutati cu parlamentarii pe care i-ati votat).
O nedreptate (pensii speciale, de exemplu) nu ar trebui sa se rezolve prin alta nedreptate (salarii mari neimpozitate, sau evaziune fiscala in IT).
Stii cum se spune - ochi pentru ochi si toata lumea ramane oarba.
Da, parintii sunt cauze pierdute - dar copiii, la varsta asta, pot fi educati, pot fi modelati. Daca la scoala ii expui si la alt mod de gandire, le explici ce pot pati, de ce e gresit ce fac - s-ar putea sa priceapa mai bine decat parintii. Mai cu seama ca nu cred ca fetita la 10 ani se gandeste la cariera si afaceri, sa fim seriosi. Asta e scopul parintilor, sa faca bani pe seama ei, prin sexualizarea si obiectificarea ei. Copila e doar o copila care imita si ea niste lucruri pe care le-a vazut pe net, dar pe care probabil nici nu le intelege. Educatia sexuala e importanta mai ales ca sa te protejeze de parinti. La noi, majoritatea adultiilor sunt lipsiti de educatie de orice fel, cum sa isi ajute si sa-si protejeze ei copiii? Cum sa lasi asemenea lucruri pe seama uneia care o da exemplu pe Bianca Draguseanu si spune ca daca Bianca Draguseannu face ceva, atunci si copila ei de 10 ani poate sa faca. Cat discernamant au astfel de oameni?
Dacă veți căuta poza pe google, o veți găsi pe Shutterstock. Și cineva și-a dat acordul pentru aceasta fotografie. Presupun că părinții! Nu este încurajare ci susținere 100%! Nu că aș zice ceva nou la cum vorbesc părinții cu privire la problema (mai ales tatăl).
https://www.shutterstock.com/ro/image-photo/portrait-10yearold-girl-pamela-on-her-1173104362
Pe un alt site, similar celui de mai sus, pare că poza este făcută în 2018, in Spania! Oricum, par destul de profi pozele pentru a fi facute cu telefonul.
Nu sunt judecători, sunt marionete plătite din banii noștri și recompensate cu pensii speciale.
eu ma indoiesc ca educatia formala (de la scoala) poate fi eficienta contra educatiei din familie, respectiv din mediul social in care traieste copilul.
daca la scoala ii spui X si acasa ii spune familia non-X, foarte greu il vei convinge pe copil de X, din simplul motiv ca profesorii nu prea pot concura la capitolul emotional/incredere cu parintii. trebuie practic sa convinga copilul ca parintele ii vrea raul sau ca nu are discernamant. foarte greu de facut in practica... (in afara cazurilor care tin efectiv si evident de zona patologica sau penala.)
deci educatia sexuala la scoala va fi eficienta numai in contextul in care si familia o sustine acasa.
adica in cazul familiilor care oricum au un comportament sexual normal, unde de fapt nu ar fi asa mare nevoie de ea.
numai cine nu a interactionat cu un copil niciodata isi inchipuie ca rezolva cazul de fata explicandu-i copilei intr-un cadru formal contrariul parerii parintilor, adica ca nenea aia de pe insta sunt pedofili iar Dragusanu si Jenner nu sunt modele de urmat.
un astfel de caz se trateaza complex actionand si asupra parintilor si asupra copilului simtan. dar cat timp nu este infractiune sau pierderea discernamantului parintilor autoritatile nu prea au parghii legale.
insa ajuta articole, ca cel de fata, macar pt. ca i-a fortat pe cei de la Meta sa ii lase fara obiectul celebritatii, daca nu chiar i-o fi si rusinat un pic pe protagonisti si i-o fi facut sa se (raz)gandeasca. :)
CURSA CELEBRITĂȚII: „Ești sexy ca naiba, iubito!”. Mii de comentarii sexuale pe contul de Instagram al unei fetițe de 10 ani, încurajată de părinți să strângă „followeri”
« Înapoi la articol
KarlMariavonWeber 26.07.2022, 12:31
Articolul este un sofism. Pe de o parte zice specialista ca este vina intregii societati: Nu ajută nici contextul cultural din România, unde „femeia nu este prea mult respectată” și nu i se dă dreptul de a decide asupra propriei sexualități așa cum își dorește, crede specialista. Adica pornind de la un caz punctual arunca o umbra de indoiala morala asupra intregii lumi. Ma rog, asa o fi in lumea specialistilor... Iar la finalul textului aflam ca de fapt intregul expozeu a fost ca sa sustina necesitatea educatiei sexuale in scoli. De mare subtilitate ultima fraza... m-a pus pe ganduri. :) Concluzia insinuata in ultima fraza este contrazisa in mod evident de ceea ce spun mama si tata in interviu: ei inteleg riscurile dar isi protejeaza fiica (cel putin asa considera ei) iar scopul final nu este unul sexual ci este sa adune multi followeri ca sa vanda apoi produse cosmetice precum Kylie Jenner. Deci educatia sexuala nu ar ajuta prea mult in acest caz pentru ca ei vorbesc de business cu cosmetice acolo. Obiectificare sexuala este doar o etapa necesara si inevitabila in aceasta industrie (in viziunea lor). Este o problema de educatie si de cultura mai profunda. Daca au ca model pe Kylie Jenner, care este cunoscuta in lume si a facut sute de milioane de dolari doar pentru fundul ei exagerat de mare si pentru stilul de viata de "socialite", nu ii va ajuta sa le dai niste notiuni stiintifice si etice despre sex.
Nego 26.07.2022, 13:10
Parintii trebuie trasi la raspundere, fara nici o discutie...
KarlMariavonWeber 26.07.2022, 14:02
cetateanro • 08.07.2022, 20:13
daca luam in calcul pibul romaniei din 2021 de 218 mld euro ( sursa zf) si calculam cei 7% produs de sectorul it avem suma de aprox 15 mild euro. Daca se pune impozit 50% din sectorul it probabil va pleca, adica pierderea de 7 mld euro , pierdere directa. calculat la valoarea impozitului generat de 600 milioane, ..... nu cred ca mai are rost sa vorbim. puteti trage concluzia ....
Este usor de zis pe forum, pentru ca judeci conform propriilor valori, nu conform legii. Dar ei au alte valori decat tine. Iar conform legii, asa cum explica in articol si domnul procuror si asistenta sociala, nu prea ai ce le face. Cel putin nu in momentul acesta. Inca nu s-a ajuns la infractiuni si nici nu exista motiv pentru decaderea din drepturi a parintilor acum. Realitatea dura este ca nu poti salva lumea daca lumea nu se vrea salvata pentru ca nu ai dreptul sa iti impui propriile valori asupra altora. Daca idealul lor in viata este Kylie Jenner, ce poti sa faci? Cum sa le explici ca in viata conteaza mai mult alte lucruri decat banii si celebritatea obtinute prin mijloace sexualizante?
IulianS 26.07.2022, 17:48
Faptul ca mama e psiholog e ca cireașa de pe tort...
EM_a 26.07.2022, 20:44
Bogdan_Petrovici • 08.07.2022, 18:53
PFA in sistem real inseamna ca platesc impozit pe venit. Nu ma laudam cu cat de putin platesc. Pentru IT-isti momentan singura modalitate de a contribui la bugetul de stat e asta. Pe de alta parte, PFA nu poate alege nivelul la care plateste CASS, momentan e doar la nivelul salariului minim brut pe economie. Dar in linii mari contributiile sunt mai mari asa (decat invers, cand platesti CAS si CASS dar impozit deloc). Cand statul va "strange surubul" voi plati ceea ce datorez, chiar daca se decide sa platesc impozit mai mare decat restul (vreau sa spun, procentual), pe principiul solidaritatii - fiecare plateste dupa posibilitati si primeste dupa nevoi. Daca aveti probleme cu pensiile speciale si alte beneficii primite de bugetari, va recomand sa va implicati mai activ in procesul electoral, si sa cereti inlaturarea acestora (mergeti la vot, protestati, discutati cu parlamentarii pe care i-ati votat). O nedreptate (pensii speciale, de exemplu) nu ar trebui sa se rezolve prin alta nedreptate (salarii mari neimpozitate, sau evaziune fiscala in IT). Stii cum se spune - ochi pentru ochi si toata lumea ramane oarba.
Da, parintii sunt cauze pierdute - dar copiii, la varsta asta, pot fi educati, pot fi modelati. Daca la scoala ii expui si la alt mod de gandire, le explici ce pot pati, de ce e gresit ce fac - s-ar putea sa priceapa mai bine decat parintii. Mai cu seama ca nu cred ca fetita la 10 ani se gandeste la cariera si afaceri, sa fim seriosi. Asta e scopul parintilor, sa faca bani pe seama ei, prin sexualizarea si obiectificarea ei. Copila e doar o copila care imita si ea niste lucruri pe care le-a vazut pe net, dar pe care probabil nici nu le intelege. Educatia sexuala e importanta mai ales ca sa te protejeze de parinti. La noi, majoritatea adultiilor sunt lipsiti de educatie de orice fel, cum sa isi ajute si sa-si protejeze ei copiii? Cum sa lasi asemenea lucruri pe seama uneia care o da exemplu pe Bianca Draguseanu si spune ca daca Bianca Draguseannu face ceva, atunci si copila ei de 10 ani poate sa faca. Cat discernamant au astfel de oameni?
Doru566 26.07.2022, 21:43
Dacă veți căuta poza pe google, o veți găsi pe Shutterstock. Și cineva și-a dat acordul pentru aceasta fotografie. Presupun că părinții! Nu este încurajare ci susținere 100%! Nu că aș zice ceva nou la cum vorbesc părinții cu privire la problema (mai ales tatăl). https://www.shutterstock.com/ro/image-photo/portrait-10yearold-girl-pamela-on-her-1173104362 Pe un alt site, similar celui de mai sus, pare că poza este făcută în 2018, in Spania! Oricum, par destul de profi pozele pentru a fi facute cu telefonul.
Cristina1 26.07.2022, 22:35
Inca o dovada ca doar *** *** si perpetueaza *** *** de multe ori. Pana sa ajunga ea Kylie Jenner, ajunge prin Amsterdam (in cel mai fericit caz).
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor, intoleranță pe criterii socio-economice
KarlMariavonWeber 26.07.2022, 23:13
Vasile1900 • 09.07.2022, 13:38
Nu sunt judecători, sunt marionete plătite din banii noștri și recompensate cu pensii speciale.
eu ma indoiesc ca educatia formala (de la scoala) poate fi eficienta contra educatiei din familie, respectiv din mediul social in care traieste copilul. daca la scoala ii spui X si acasa ii spune familia non-X, foarte greu il vei convinge pe copil de X, din simplul motiv ca profesorii nu prea pot concura la capitolul emotional/incredere cu parintii. trebuie practic sa convinga copilul ca parintele ii vrea raul sau ca nu are discernamant. foarte greu de facut in practica... (in afara cazurilor care tin efectiv si evident de zona patologica sau penala.) deci educatia sexuala la scoala va fi eficienta numai in contextul in care si familia o sustine acasa. adica in cazul familiilor care oricum au un comportament sexual normal, unde de fapt nu ar fi asa mare nevoie de ea. numai cine nu a interactionat cu un copil niciodata isi inchipuie ca rezolva cazul de fata explicandu-i copilei intr-un cadru formal contrariul parerii parintilor, adica ca nenea aia de pe insta sunt pedofili iar Dragusanu si Jenner nu sunt modele de urmat. un astfel de caz se trateaza complex actionand si asupra parintilor si asupra copilului simtan. dar cat timp nu este infractiune sau pierderea discernamantului parintilor autoritatile nu prea au parghii legale. insa ajuta articole, ca cel de fata, macar pt. ca i-a fortat pe cei de la Meta sa ii lase fara obiectul celebritatii, daca nu chiar i-o fi si rusinat un pic pe protagonisti si i-o fi facut sa se (raz)gandeasca. :)
C.D. 26.07.2022, 23:58
Parintii sunt niste ***…..
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.