”Vom continua să luptăm atât timp cât vom fi în viaţă pentru a-i respinge pe ocupanţii ruşi”, a afirmat căpitanul Sviatoslav Palamar, comandant adjunct al Regimentului Azov din Ucraina.

”Nu avem mult timp, suntem sub bombardament intens”, a spus el, care a implorat comunitatea internaţională să ajute la evacuarea soldaţilor răniţi din uzina din Mariupol.

La rândul său, soldatul Illia Samoilenko a spus că „predarea nu este o opțiune pentru că Rusia nu este interesată de viețile noastre”.

„Predarea este inacceptabilă pentru noi. Nu putem oferi un cadou atât de mare inamicului. A fi capturat pentru mine înseamnă a fi mort”, a spus aceasta.

Combinatul siderurgic Azovstal din Mariupol este ultima formă de rezistenţă împotriva forţelor ruse din orașul-port.

Sâmbătă, oficialii ucraineni au anunțat că s-a reuşit evacuarea tuturor femeilor, copiilor şi vârstnicilor care îşi găsiseră refugiu în complexul industrial.

Însă, în aceeași conferință de presă, luptătorii de la uzină au spus că nu poate confirma dacă toți civilii au fost evacuați de la fața locului, așa cum s-a raportat ieri.

”Civilii au fost evacuați recent în trei zile. Nu știm dacă toată lumea a fost evacuată. De la politicieni auzim că s-a finalizat cu succes. Dar în timpul evacuării doi militari au fost uciși și șase răniți. Acesta este prețul evacuării civililor”, au spus comandanții Regimentului Azov.

Urmărește pe Libertatea LIVETEXT cu cele mai noi informații despre războiul din Ucraina

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.