Cum sa dispara Transilvania *** in stiinta istoriei pentru aceste meleaguri?! Ea e pe locul ei cu zeci de mii de ani inainte de a sosi acolo niste salbatici cu capul deformat, taieturi pe fata si rautate in suflet. Marele imparat Augustus spunea ca a alungat din cetatea Aquinicum (langa Pesta) la anul 14 i.e.n. pe daci ,nu pe unguri si i-a instalat pe yazici pana la Tisa. La anul 803 e.n. tarul Krum al Bulgariei se intelegea cu Carol cel Mare sa controleze de la Dunare (de la Pesta) pana la Nistru si nu era urma de maghiari. Ati sosit abia in 896 in Moravia si erati cateva mii si aia barbati*** si cuceririle le-ati facut prin casatorii inclusiv Geza (tatal lui Stefan) cu Saraolt fata lui Stefan crestinat. Pe scurt pana la 955(batuti la Augsburg de Otto1) ati fost cu jafurile in vest si triburile kavare s-au dispersat in vest. Pana la 1308 cand Carol Robert de Anjou a pus capat dinastiei Arpadiene(cinste acelor regi arpadieni au respectat graiul,obiceiurile si religiile fiecaruia din regat).De atunci s-a faramitat regatul in feude ,turcii au cucerit la 1526 regatul si au lasat Ungaria in locsorul pe unde a venit adica fosta Nitra. Au stat turcii pana la 1701 cand au venit habsburgii si au luptat unguri si romani impotriva lor pana la 1867 cand ungurii au tradat si au intrat in dualitate cu Austria pana-n 1918 cand imperiile au inceput sa cada. Fa-ti ADN fato si vezi ce haplogrup ai, poate esti stra-stra nepoata de daci.
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor, sexism
ai dovezi pentru ce ai spus? asa pot sa spun si eu ca parpalache a fost rapit de extraterestrii si au fost facute pe el experimente *** pana a ramas traumatizat si acum are ceva cu oamenii inteligenti, de asta ii sustine pe rusnaci
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor
Hopaa!Papagalii recita singura lor„formula”:„Rușii sunt de vina”!Mai are rost sa-i reamintești unui tâmpit ca asta,ca ungurii au-de pe la 1848-un lobby formidabil in...Statele Unite?!Ca dovada ca și acum-când Orban le-a dat cu flit la toți și a respins embargoul impotriva Rusiei-când alde Ciolacu se așteptau sa fie sancționați-ei bine,coana Ursula(președintele american pentru Europa-apud POLITICO)a facut lobby și le-a dat fonduri...mai mari ca României!Iar Joe Biden-in drum spre Kiev s-a oprit mai intâi la...Budapesta,cica pentru„consultari”cu Orban!Nu la București ca i-o fi și lui scârba de papagali!Iar in ce privește Transilvania!Sa ne amintim ca Congresul american NU a ratificat tratatul de la Trianon din 1920!Iar in 1945-pe fondul unei campanii acerbe de presa in Statele Unite pro Ungaria-secretarul de stat Averel Harimann i-a cerut lui Stalin sa dea Transilvania...Ungariei,stârnind banuiala lui Stalin care a zis „niet”(argumentând ca Ungaria a ramas alaturi de Hitler pâna la final) și i-a restituit-o României,dar cu o...Regiune Autonoma magyara chiar in inima României!Și abia atunci,de bine de rau Statele Unite au recunoscut Unirea Transilvaniei!Ca dupa 45 de ani-la așa zisa„revoluție”-Petre Roman-pe atunci Prim Ministru-relata mai târziu- ca secretarul de stat James Becker i-a cerut... autonomia Transilvaniei!Iar România a trebuit sa acorde o autonomie de facto-cu limba magyara limba oficiala in zona,Monitor Oficial in magyara,UDMR la guvernare etc.
Så-i fie interzis pe viatå in a mai intra in RO! Ce tot atatea cålåtorii de orice naturå, numai oficiale nu sunt?
Atunci s-o facå fårå declaratii politicie si public.
Tradatori si vanzatori de tara, suntem acum pe mana voastra dar o sa vina si vremea noastra!
Nu are cum, ar trebuie să zică o jelanie oltenească, o doină lentă, ceva de genu' ăsta, e singurul repertoriu accesibil preșpăratului care ne conduce. ÎNCĂ :D - da' sunt perfect de acord cu ideea, nimănui nu-i pasă de BS-uri de-astea înafară de alor noștri, mai exact două categorii: analfabeți funcțional și propagandiști bolșevici (haurarii intră la prima categorie, evident). Politrucii - care fac fum cu astea sunt simpli analfabeți.
Mai nene Zele, oficialul american declara se evalueaza pagubele si o sa se stabileasca daca repara Patriot sau o sa-l retraga ! Asadar toate racketele au fost doborate si Patriot s-a babardit singur? Bah, nu mai vedeti mai, aveti mintile intunecate, nu ca ar fi fost vreodata stralucite? Pai chiar asa, minciuni din astea jenante de bebelusi? Cine minte mah? Ce fel de oameni sunt cei ce mint asa penibil, vizibil? Nu-s oameni,*** ! ***
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor
Citez: (președintele US s-a oprit la Budapesta)...„Nu la București ca i-o fi și lui scârba de papagali!” - domnu' are perfectă dreptate. Îi e silă de papagali și de parpagali așijderea. * * * * * Lobby-ul maghiar din USA. Noi de ce nu avem?Fiindcă trimite p-afară maneliste și propagandiști ca voi. Iar pe românii din diasporă îi tratăm cu sictir.
Vezi că ai pus într-o propoziție două chestii diferite care sunt nemiscibile, citez: „ar trebui sa milităm si noi pentru teritoriile românești care au ajuns în stăpânirea Ucrainei. Si să condamnăm nerespectarea drepturilor minorității române din Ucraina.” Primul este REVIZIONISM, doar bolșevicii fac dume dintr-astea, ungurii doar latră, când li se apasă butonul. Și partea a doua, da, ar trebui ca preșpărăția și mumiile să facă ce e de făcut. Nu am așteptări de la ei, sunt mumii doar. Și acum ÎNTREBAREA MEA PENTRU TĂLICĂ, mare propagandist (de două copeici): tu condamni (formal) ce fac ungurii dar vrei să facem și noi, românii, la fel. Explicații posibile: 1. Votcă. Multă 2. Pălincă. Mai puțină. 3. Ordin de serviciu scris fără multe detalii 4. Analfabetism funcțional 5. Mai multe sau chiar toate punctele anterioare.
Jurnalistul Julian Assange care avea emisiune la Russia Today in 2012. Julian Assange ca stia sigur ca putin a omorat-o pe Anna Politkovskaia in 2006 si tot in anul respectiv pe Aleksandr Litvinenko cu arme chimice in UK. Probabil ca si Liberatatea stie treaba asta.
Da, mergând la VOT și ACȚIUNE CIVICĂ nu promovând agenda bolșevică. A zis bolșevicia: „Să fie scandal” și mimozele de la Buda s-au executat. MAE român (care e așa cum e nu că ar dicta ceva americanii ori UE ori NATO, degeaba dictează oricum, că ăia nu știu scrie nici la liber, darămite după dictare :D) a luat atitudine în limite diplomatice. Iar naționaliștii și revizioniștii noștri interni „au luat atitudine” - mama atitudinilor, ca și cum le-ar păsa lor de Ardeal. Ori de România, ca să fim exacți. * * * * * Ungaria e parte din UE și NATO, pentru asta au semnat niște tratate CU TOȚI VECINII LOR, înainte să fie primiți. Și NATO chiar se uită la asta, nu ca ONU sau bolșevicia. Ungaria latră mult să primească mai multe oase, dar, înafara „elitelor” austriece, nimeni nu uită atitudinea celor din Buda. Primesc jumătate de os și li se pregătește și ”ciomăgeala” pentru hărmălaie. Soon. Biden oricum i-a tras nițel de urechi ori le-a arătat vreun deșt' în trecere :D
MAE a reacționat la mesajele „publice neadecvate” transmise de președinta Ungariei în timpul vizitei în România
« Înapoi la articol
doritor 29.05.2023, 19:04
Cum sa dispara Transilvania *** in stiinta istoriei pentru aceste meleaguri?! Ea e pe locul ei cu zeci de mii de ani inainte de a sosi acolo niste salbatici cu capul deformat, taieturi pe fata si rautate in suflet. Marele imparat Augustus spunea ca a alungat din cetatea Aquinicum (langa Pesta) la anul 14 i.e.n. pe daci ,nu pe unguri si i-a instalat pe yazici pana la Tisa. La anul 803 e.n. tarul Krum al Bulgariei se intelegea cu Carol cel Mare sa controleze de la Dunare (de la Pesta) pana la Nistru si nu era urma de maghiari. Ati sosit abia in 896 in Moravia si erati cateva mii si aia barbati*** si cuceririle le-ati facut prin casatorii inclusiv Geza (tatal lui Stefan) cu Saraolt fata lui Stefan crestinat. Pe scurt pana la 955(batuti la Augsburg de Otto1) ati fost cu jafurile in vest si triburile kavare s-au dispersat in vest. Pana la 1308 cand Carol Robert de Anjou a pus capat dinastiei Arpadiene(cinste acelor regi arpadieni au respectat graiul,obiceiurile si religiile fiecaruia din regat).De atunci s-a faramitat regatul in feude ,turcii au cucerit la 1526 regatul si au lasat Ungaria in locsorul pe unde a venit adica fosta Nitra. Au stat turcii pana la 1701 cand au venit habsburgii si au luptat unguri si romani impotriva lor pana la 1867 cand ungurii au tradat si au intrat in dualitate cu Austria pana-n 1918 cand imperiile au inceput sa cada. Fa-ti ADN fato si vezi ce haplogrup ai, poate esti stra-stra nepoata de daci.
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor, sexism
parpalache 29.05.2023, 20:45
andrei.v.c • 17.05.2023, 00:15
ai dovezi pentru ce ai spus? asa pot sa spun si eu ca parpalache a fost rapit de extraterestrii si au fost facute pe el experimente *** pana a ramas traumatizat si acum are ceva cu oamenii inteligenti, de asta ii sustine pe rusnaci
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor
Hopaa!Papagalii recita singura lor„formula”:„Rușii sunt de vina”!Mai are rost sa-i reamintești unui tâmpit ca asta,ca ungurii au-de pe la 1848-un lobby formidabil in...Statele Unite?!Ca dovada ca și acum-când Orban le-a dat cu flit la toți și a respins embargoul impotriva Rusiei-când alde Ciolacu se așteptau sa fie sancționați-ei bine,coana Ursula(președintele american pentru Europa-apud POLITICO)a facut lobby și le-a dat fonduri...mai mari ca României!Iar Joe Biden-in drum spre Kiev s-a oprit mai intâi la...Budapesta,cica pentru„consultari”cu Orban!Nu la București ca i-o fi și lui scârba de papagali!Iar in ce privește Transilvania!Sa ne amintim ca Congresul american NU a ratificat tratatul de la Trianon din 1920!Iar in 1945-pe fondul unei campanii acerbe de presa in Statele Unite pro Ungaria-secretarul de stat Averel Harimann i-a cerut lui Stalin sa dea Transilvania...Ungariei,stârnind banuiala lui Stalin care a zis „niet”(argumentând ca Ungaria a ramas alaturi de Hitler pâna la final) și i-a restituit-o României,dar cu o...Regiune Autonoma magyara chiar in inima României!Și abia atunci,de bine de rau Statele Unite au recunoscut Unirea Transilvaniei!Ca dupa 45 de ani-la așa zisa„revoluție”-Petre Roman-pe atunci Prim Ministru-relata mai târziu- ca secretarul de stat James Becker i-a cerut... autonomia Transilvaniei!Iar România a trebuit sa acorde o autonomie de facto-cu limba magyara limba oficiala in zona,Monitor Oficial in magyara,UDMR la guvernare etc.
pikpik 30.05.2023, 00:00
Så-i fie interzis pe viatå in a mai intra in RO! Ce tot atatea cålåtorii de orice naturå, numai oficiale nu sunt? Atunci s-o facå fårå declaratii politicie si public.
alfabetta 30.05.2023, 00:12
Dacă Johannis merge și cântă în Piața Centrală din Gyula vechiul imn românesc : TE SLĂVIM ROMÂNIE , PĂMÂNT PĂRINTESC, nimeni nu-l bagă în seamă
alfabetta 30.05.2023, 00:16
no hai pe cai
alfabetta 30.05.2023, 00:36
ia, mă
Gandalf_the_Grey 30.05.2023, 22:45
vudejea • 17.05.2023, 10:18
Tradatori si vanzatori de tara, suntem acum pe mana voastra dar o sa vina si vremea noastra!
Nu are cum, ar trebuie să zică o jelanie oltenească, o doină lentă, ceva de genu' ăsta, e singurul repertoriu accesibil preșpăratului care ne conduce. ÎNCĂ :D - da' sunt perfect de acord cu ideea, nimănui nu-i pasă de BS-uri de-astea înafară de alor noștri, mai exact două categorii: analfabeți funcțional și propagandiști bolșevici (haurarii intră la prima categorie, evident). Politrucii - care fac fum cu astea sunt simpli analfabeți.
Gandalf_the_Grey 30.05.2023, 23:22
vudejea • 17.05.2023, 07:17
Mai nene Zele, oficialul american declara se evalueaza pagubele si o sa se stabileasca daca repara Patriot sau o sa-l retraga ! Asadar toate racketele au fost doborate si Patriot s-a babardit singur? Bah, nu mai vedeti mai, aveti mintile intunecate, nu ca ar fi fost vreodata stralucite? Pai chiar asa, minciuni din astea jenante de bebelusi? Cine minte mah? Ce fel de oameni sunt cei ce mint asa penibil, vizibil? Nu-s oameni,*** ! ***
Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor
Citez: (președintele US s-a oprit la Budapesta)...„Nu la București ca i-o fi și lui scârba de papagali!” - domnu' are perfectă dreptate. Îi e silă de papagali și de parpagali așijderea. * * * * * Lobby-ul maghiar din USA. Noi de ce nu avem?Fiindcă trimite p-afară maneliste și propagandiști ca voi. Iar pe românii din diasporă îi tratăm cu sictir.
Gandalf_the_Grey 31.05.2023, 00:17
cpt.ahab • 16.05.2023, 17:25
Hal de femei! Bleah!
Vezi că ai pus într-o propoziție două chestii diferite care sunt nemiscibile, citez: „ar trebui sa milităm si noi pentru teritoriile românești care au ajuns în stăpânirea Ucrainei. Si să condamnăm nerespectarea drepturilor minorității române din Ucraina.” Primul este REVIZIONISM, doar bolșevicii fac dume dintr-astea, ungurii doar latră, când li se apasă butonul. Și partea a doua, da, ar trebui ca preșpărăția și mumiile să facă ce e de făcut. Nu am așteptări de la ei, sunt mumii doar. Și acum ÎNTREBAREA MEA PENTRU TĂLICĂ, mare propagandist (de două copeici): tu condamni (formal) ce fac ungurii dar vrei să facem și noi, românii, la fel. Explicații posibile: 1. Votcă. Multă 2. Pălincă. Mai puțină. 3. Ordin de serviciu scris fără multe detalii 4. Analfabetism funcțional 5. Mai multe sau chiar toate punctele anterioare.
Gandalf_the_Grey 01.06.2023, 14:57
RobertMarian • 16.05.2023, 14:20
Jurnalistul Julian Assange care avea emisiune la Russia Today in 2012. Julian Assange ca stia sigur ca putin a omorat-o pe Anna Politkovskaia in 2006 si tot in anul respectiv pe Aleksandr Litvinenko cu arme chimice in UK. Probabil ca si Liberatatea stie treaba asta.
Da, mergând la VOT și ACȚIUNE CIVICĂ nu promovând agenda bolșevică. A zis bolșevicia: „Să fie scandal” și mimozele de la Buda s-au executat. MAE român (care e așa cum e nu că ar dicta ceva americanii ori UE ori NATO, degeaba dictează oricum, că ăia nu știu scrie nici la liber, darămite după dictare :D) a luat atitudine în limite diplomatice. Iar naționaliștii și revizioniștii noștri interni „au luat atitudine” - mama atitudinilor, ca și cum le-ar păsa lor de Ardeal. Ori de România, ca să fim exacți. * * * * * Ungaria e parte din UE și NATO, pentru asta au semnat niște tratate CU TOȚI VECINII LOR, înainte să fie primiți. Și NATO chiar se uită la asta, nu ca ONU sau bolșevicia. Ungaria latră mult să primească mai multe oase, dar, înafara „elitelor” austriece, nimeni nu uită atitudinea celor din Buda. Primesc jumătate de os și li se pregătește și ”ciomăgeala” pentru hărmălaie. Soon. Biden oricum i-a tras nițel de urechi ori le-a arătat vreun deșt' în trecere :D
‹ 1 2 3
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.