“Globalizare și înarmare, globalizare și luptă împotriva terorismului, globalizare și democrație – au fost temele care au dominat ultimii 40 de ani, cu furie în ultimii 30, după căderea Blocului Comunist. Blocul comunist, unde eram și noi, la scara B.

TINA… Abreviere de la «There is No Alternative», celebrele cuvinte ale lui Margaret Thatcher. Globalizare, democratizarea planetei”, spune Dragoș Pătraru.

Acesta se întreabă apoi dacă într-adevăr nu există alternativă la aceste concepte.

“Pare că lumea e atât de complicată pe cât o faceți voi, în goana după noi piețe, noi zone de influență și noi exploatări. Cât despre tanti democrația pe care o plimbați de colo colo pe glob, seamănă mai mult cu moaștele unui sfânt de mâna a doua plimbate la șosea în timpul pandemiei într-un orășel de provincie”, încheie Pătraru.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.