Astăzi, Ion Dolănescu ar fi împlinit 72 de ani și ca în fiecare an de glorie, ar fi petrecut pe cinste. Artistul nu știa doar să cânte, ci și să chefuiască și o făcea la nivel înalt. Toate aniversările le organiza în livingul uriaș al casei din Caimatei, care a devenit motiv de ceartă între cei doi feciori ai săi. Iar sărbătoarea se întindea pe trei zile și trei nopți în care bucătăresele nu-și mai vedeau capul de treabă, căci de pe mese nu lipseau nimic.

Dolănescu organiza toate petrecerile de aniversare în casa din Caimatei

Dolănescu organiza toate petrecerile de aniversare în casa din Caimatei

O seară era rezervată familiei, alta colaboratorilor și încă una nenumăraților fini pe care îi avea. Se perindau prin casa lui zeci, sute de persoane și el îi primea pe toți cu paharul în mână, salutându-i din capul mesei. Când ajungeau finii, curtea din buricul Capitalei se umplea de orătănii de abia reușeau să țină poarta să nu le scape în bulevard. În principal, curcani și gâște. Restul, îi aduceau cadouri alese cu grijă – cosmetice, băuturi fine, dar nu conta, povestesc apropiații, toate aveau aceeași soartă: ajungeau depozitate într-o cameră din apropierea sălii de petreceri. Încăperea cu pricina era ticsită de daruri adunate în ani mulți, de nici el nu mai știa ce are acolo. Din când în când, când mai avea câteo obligație sau simțea nevoia să răsplătească pe cineva, Dolănescu îl trimitea pe respectivul acolo, săși aleagă ceava.

Însă, tradiția chefului ca-n basme a fost întreruptă brusc în 2009, când, în urma unui infarct, rapsodul și-a pierdut viața.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.