Eduard Novak a urcat din nou pe podium la Campionatului Mondial de Paraciclism pe velodrom, competiție ce are loc în aceste zile în Canada, la Milton.

Președintele Federației Române de Ciclism a obținut medalia de argint în proba de 4 km urmărire individuală. Pe primul loc s-a clasat slovacul Josef Metelka, în vreme ce irlandezul Ronan Grimes a completat podiumul.

Eduard Novak este vicecampion mondial! Campionul paralimpic a cucerit argintul în proba de 4 km urmărire individuală

Eduard Novak a mai cucerit la competiția din Canada o medalie de bronz în proba de 1 km contratimp, în vreme ce cursa de 200m sprint a încheiat-o pe locul al șaptelea.

Singurul campion paralimpic din istoria României va lua startul și în proba de scratch, programată în ultima zi a Campionatului Mondial de Paraciclism pe Velodrom (30 ianuarie – 2 februarie).

• În 2019, Eduard Novak (43 de ani) a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de Paraciclism pe Șosea de la Emmen (Olanda).

Are în palmares aurul olimpic

Eduard Novak este singurul campion paralimpic din istoria României. La Jocurile Paralimpice de la Londra, din 2012, a câștigat medalia de aur în proba de urmărire pe pistă și pe cea de argint în proba de contratimp pe șosea. La ediția de la Beijing, din 2008, a cucerit medalia de argint în proba de contratimp pe șosea. La Tokyo, Eduard Novak va bifa cea de cincea participare la Jocurile Paralimpice.

Citeşte şi:

Micile prinţese din hambar. România anului 2020: într-un sat din Dâmboviţa, o familie cu cinci copii locuiește într-un siloz de fost C.A.P.

Un judecător le dă dreptate jurnaliștilor de investigație: mâna dreapta a unui primar PSD avea legături cu gruparea care trafica minori

Adi Hădean, scandalizat: „E un fel de nutreț livrabil, cu sare și monoglutamat” | Ce l-a scos din sărite: „Mizerii la 39 de lei”
BOMBĂ! Cine este, de fapt, femeia care a omorât doi copii! Cât de bogată e...
Imagini din apartamentul groazei de la Onești, locul unde doi muncitori au fost uciși de Gheorghe Moroșan
Horoscop 4 martie 2021. Balanțele au șansa de a face pași importanți în direcția dorită
Românii vor avea buletine electronice cu cip începând din august. Anunțul ministrului Cercetării
Dezvăluiri din interior. Ce se întâmplă, de fapt, la clinica lui Gigi Becali. Un medic de acolo a rupt tăcerea
Oferta speciale pentru femei, în luna martie (Publicitate)