UPDATE 01.05: Simona Halep a bătut-o pe Kuznetsova, scor 6-2, 6-1, și s-a calificat în sferturile de finală de la Rogers Cup.

Simona Halep va juca în sferturile de finală cu câștigătoarea meciului dintre Marie Bouzkova (91 WTA) și Jelena Ostapenko (82 WTA).

Halep și Kuznețova vor fi față în față în această seară pentru cea de-a opta oară în carieră. Simona are un avantaj de 4-3 în raportul meciurilor directe cu rusoaica. Pe hard, scorul e 2-2.

Rusoaca s-a calificat în optimi după victoria în două seturi contra croatei Donna Vekici (23 de ani, 24 WTA), scor 7-6 (4), 6-3.

Jucătoarea japoneză Naomi Osaka, numărul 2 mondial, s-a calificat în optimi şi o va detrona pe australianca Ashleigh Barty din fotoliul de lider al clasamentului mondial.

Osaka a profitat de abandonul adversarei sale din turul secund, germanca Tatjana Maria, în partida programată miercuri, după un prim set câştigat (6-2).

Campioana de la US Open 2018 şi Australian Open 2019 nu are încă asigurată prima poziţie în ierarhia WTA, deoarece Karolina Pliskova (Cehia), numărul 3 mondial, calificată la rândul ei în optimi, are de asemenea posibilitatea să redevină „regina” tenisului feminin, totul depinzând de parcursul la turneul canadian.

Rezultate – turul 2:
Daiana Iastremska (Ucraina) – Victoria Azarenka (Belarus) 7-5, 7-5
Belinda Bencic (Elveţia/N.11) – Julia Goerges (Germania) 5-7, 6-3, 6-4
Elina Svitolina (Ucraina/N.6) – Katerina Siniakova (Cehia) 6-3, 3-6, 6-3
Karolina Pliskova (Cehia/N.3) – Alison Riske (SUA) 6-4, 6-7 (4/7), 6-2
Anett Kontaveit (Estonia/N.16) – Carla Suarez (Spania) 7-5, 3-1 (abandon)
Jelena Ostapenko (Letonia) – Anastasia Pavliucenkova (Rusia) 6-2, 2-6, 6-4
Simona Halep (România/N.4) – Jennifer Brady (SUA) 4-6, 7-5, 7-6 (7/5)
Iga Swiatek (Polonia) – Caroline Wozniacki (Danemarca/N.16) 1-6, 6-3, 6-4
Naomi Osaka (Japonia/N.2) – Tatjana Maria (Germania) 6-2 (abandon).

Citeşte şi:

Simona Halep – Jennifer Brady, în turul II de la Rogers Cup 2019. Calificare dramatică

Cum se distrează fetele lui Gigi Becali noaptea! În ce ipostază au fost surprinse de paparazzi