Până la mutarea lui Stanciu, Steven Defour era deţinătorul acestor recorduri: venise de la Porto în 2014 pentru 6.000.000. La Anderlecht, Aleksandar Mitrovici a fost adus în 2013, de la Partizan Belgrad, pentru 5.000.000, iar Moubarak Boussoufa a fost transferat de la rivala Gent, în 2006, pentru 4.000.000 de euro, acestea fiind următoarele cele mai scumpe transferuri.

”O să iau sigur zece milioane! M-am gândit că o să joace 50% din meciuri fără probleme! Ei mi-au zis că n-au dat niciodată suma asta pe vreun jucător. Acolo o să fie vedeta, steaua Anderlechtului” – Gigi Becali, la Digi Sport

Stanciu e și cel mai scump transfer al unul club românesc și cel mai scum transfer din Liga I: i-a devansat la acest capitol pe alţi doi foşti stelişti: Vlad Chiricheş (9,8 milioane de euro) şi Florin Gardoş (6,8). Detalii, AICI.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.