Ce a declarat VICTOR PONTA după demisie

„Sunt gata să fac eu acest gest pe care o parte importantă din societate îl aţteaptă. Azi îmi depun mandatul. Fac acest lucru pentru ca în anii în care am făcut politică nu m-am bătut cu oamenii.
Vreau să spun că suferinţa legitimă a oamenilor nu trebuie să degenereze într-un joc politic şi cred că agresivitatea şi intoleranţa verbală e un cost pe care nu trebuie să ni-l asumăm. Sper ca depunerea mandatului să satisfacă asteptările celor care au cerut acest lucru.
Într-un climat de instabilitate politică, e imposibil să promovezi proiecte pozitive, iar eu mă pricep doar la proiecte pozitive. Vreau să mulţumesc celor care au votat acest guvern. Vreau să fac o singură observaţie, şi nu mă refer la nimeni în acest sens.
Cei care speculează politic suferinţa oamenilor vor plăti un preţ foarte scump. Imediat ce noul guvern va fi instalat putem spune că preia o situaţie mult mai bună decât cea pe care am preluat-o noi”, a spus Ponta.

Ce urmează după demisia lui Victor Ponta

După ce Victor Ponta își depune mandatul, președintele Iohannis va chema partidele la consultări și va propune, după discuții, un candidat pentru funcția de prim-ministru.
Candidatul pentru funcția de premier va trebui să primească validarea Parlamentului. În caz contrar, se va mai face o numire a unui candidat și dacă nici aceasta nu este confirmată de parlamentari, atunci Parlamentul se dizolvă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.