Manager român dintr-o multinațională IT, concediat fiindcă a ajutat o subalternă să își schimbe parola: „Sunt consecințe potențial dezastruoase pentru angajator”
Intelegeti acum, in sfarsit, ce placut e sa lucram pentru straini? Care dupa ce te storc ca pe-un burete, te arunca ca pe-o masea stricata? Omul zbura, oricum, dar pretextul cu proasta care-si dadea dating de pe mail-ul de serviciu a venit manusa. Pace !
Ce legatura are una cu alta? Tu chiar te faci ca ploua? Doar un roman nu intelege ca exista proceduri care nu trebuie inalcate sub nici un pretext. Din acest motiv sunt procedurile facute sa fie respectate. Incalcarea oricarei proceduri poate duce la acest lucru. Lasa ca lucrul la romani se face pe salariu minim pe economie si in rest banii la negru.
Sau mai bine spus: incalcarea de regulamente. Hai sa nu o mai dam cotita, poate concedierea a fost exagerata dar sa fie clar: regulile sunt facute spre a fi incalcate doar in Romania. Cand vine un strain nu mai este cazul de asa ceva. Romanul trebuie sa se invete sa respecte legi si regulamente si sa nu mai considere ca este ok sa faci abstractie doar pentru ca pare ca ajuti.
Extraordinar, mare lucru ce s a intamplat! E nepermis sa ne ajutam intre noi. Dar firmelor le convine cand toate se rezolva pe baza bunelor relatii intre colegi. Pai atunci, DACA acest om le a produs un prejudiciu, chiar sa apară un prejudiciu.
Dacă îi schimba o femeie parola unui bărbat nu era nici o problemă, se trecea cu vederea.
Ce durere pentru dumneata \"dacă lucrezi pentru straini\". Și dacă lucra pentru români NU era același lucru?
Angajatul a tratat cererea colegei cu capul în traistă, pe ideea \"că merge și asa\". Apoi nu se simpte \" stors ca o lămâie \" pentru ca vrea înapoi la angajator.
Manager român dintr-o multinațională IT, concediat fiindcă a ajutat o subalternă să își schimbe parola: „Sunt consecințe potențial dezastruoase pentru angajator”
« Înapoi la articol
MarinPreda 18.05.2026, 11:46
Xxx_yyy • 17.05.2026, 10:46
Intelegeti acum, in sfarsit, ce placut e sa lucram pentru straini? Care dupa ce te storc ca pe-un burete, te arunca ca pe-o masea stricata? Omul zbura, oricum, dar pretextul cu proasta care-si dadea dating de pe mail-ul de serviciu a venit manusa. Pace !
Ce legatura are una cu alta? Tu chiar te faci ca ploua? Doar un roman nu intelege ca exista proceduri care nu trebuie inalcate sub nici un pretext. Din acest motiv sunt procedurile facute sa fie respectate. Incalcarea oricarei proceduri poate duce la acest lucru. Lasa ca lucrul la romani se face pe salariu minim pe economie si in rest banii la negru.
MarinPreda 18.05.2026, 11:47
Van__Basten__ • 17.05.2026, 12:03
Facerea de bine, @#$%&* de mama.
Sau mai bine spus: incalcarea de regulamente. Hai sa nu o mai dam cotita, poate concedierea a fost exagerata dar sa fie clar: regulile sunt facute spre a fi incalcate doar in Romania. Cand vine un strain nu mai este cazul de asa ceva. Romanul trebuie sa se invete sa respecte legi si regulamente si sa nu mai considere ca este ok sa faci abstractie doar pentru ca pare ca ajuti.
EoxH 20.05.2026, 22:09
Extraordinar, mare lucru ce s a intamplat! E nepermis sa ne ajutam intre noi. Dar firmelor le convine cand toate se rezolva pe baza bunelor relatii intre colegi. Pai atunci, DACA acest om le a produs un prejudiciu, chiar sa apară un prejudiciu.
Mitel 21.05.2026, 09:02
I0SIF.26 • 17.05.2026, 10:23
Dacă îi schimba o femeie parola unui bărbat nu era nici o problemă, se trecea cu vederea.
Ce durere pentru dumneata \"dacă lucrezi pentru straini\". Și dacă lucra pentru români NU era același lucru? Angajatul a tratat cererea colegei cu capul în traistă, pe ideea \"că merge și asa\". Apoi nu se simpte \" stors ca o lămâie \" pentru ca vrea înapoi la angajator.
‹ 1 2
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.