Un microbuz din Bucuresti a fost implicat, azi-dimineata, intr-un accident in Ungaria, transmite Rompres. Acesta se indrepta catre Romania, iar accidentul s-a produs in dreptul unei bariere aflate langa Barand, oras situat la 40 de kilometri de frontiera cu tara noastra. Autovehiculul romanesc a intrat intr-un autocamion inmatriculat in Ungaria care astepta la bariera, in urma impactului fiind proiectat pe contrasens, unde a fost izbit frontal de un TIR polonez. Femeia cu cetatenie romana aflata pe locul din dreapta soferului a decedat. Celelalte sapte persoane din microbuz au fost ranite. Soferul iesean s-a lovit la cap si a fost internat in spitalul din Debrecen, iar ceilalti sase pasageri se afla intr-un spital local. Cei sapte sunt acum in afara riscului de deces. Reprezentantii Consulatului general al Romaniei de la Gyula se vor deplasa in cursul zilei de astazi la locul accidentului pentru a acorda asistenta necesara. Ioan Fodoreanu, consulul general al Romaniei la Gyula, a declarat ca nu a fost informat in timp real de autoritatile maghiare despre producerea accidentului. Potrivit agentiei MTI, sapte pasageri aflati in microbuzul romanesc ar fi fost raniti, iar persoana decedata ar fi fost soferul autovehiculului. Politia locala estimeaza ca accidentul s-a intamplat din cauza vizibilitatii reduse.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.