Foarte aproape de granița cu Libia, înconjurat de dune imense de nisip fin precum valurile spumoase ale Mării Roșii, zărești un petic de verdeață cu râuri mici și case adormite în timp, oameni frumoși și copii veseli. Locuită încă din cele mai vechi timpuri, oaza Siwa este renumită mai ales pentru că aici pelerinii din toată lumea veneau pentru a-l slăvi pe zeul Amun, închinându-se la templul și oracolul ridicat în cinstea conducatorului suprem.
Imaginea perfectă este atunci când în față ți se ”deschid” plantațiile parcă nesfârșite de curmali, măslini, palmieri, lămâi și portocali care te îmbată cu parfumul lor dulce. Pe lângă ele, monumentele vechii civilizații stau tăcute, străjuite de dunele de nisip. Odată ajuns la oază, ești amețit de frumusețea sălbatică, de culorile puternice: verdele plantelor exotice, firicelele albastre ale  pârâiașelor, și casele zugrăvite în nuanțe pământii.
Oaza Siwa este locul unde timpul a uitat să curgă, destinația care te învață să prețuiești fiecare zi, să te bucuri de fiecare dată când răsare soarele… pentru că încă o dată Ra a câștigat lupta cu zeul infernului, iar astrul este pe cer.
Despre Siwa se spune că ar fi unul dintre centrele energetice ale lumii dar și locul unde Alexandru Macedon a ajuns pentru a-și afla destinul ”contactând” Oracolul. Potrivit legendelor locale se spune că aici ”vacarmul” atinge perfecțiunea…. Forfota de pe strada principală este chiar un deliciu pentru turiști, iar dacă ai vizitat Cairo, gălăgia de aici îți va părea o liniște profundă.
În Siwa poți să mănânci delicii gătite din vremea faraonilor, să adormi cu zânbetul pe buze lângă un palmier înaltă, să asculți ore înșir povești mistice și să te răsfeți la un tratament cu ulei din flori de portocali.
de Mădălina Isar
OFERTE TURISTICE EGIPT
Hurghada:
Three Corners Empire Hotel 3*, demipensiune – de la 295 euro/persoană/sejur (disponibil în programul Senior Voyage 2015-2016)
Shams Safaga Beach Resort 4*, All Inclusive – de la 349 euro/persoană/sejur
Imperial Shams Abu Soma Hotel 5*, All Inclusive – de la 379 euro/persoană/sejur
Sharm el-Sheikh
Faranna Heights Resort 4*, demipensiune – de la 295 euro/persoană/sejur (disponibil în programul Senior Voyage 2015-2016)
Club Faraana Reef Resort 4*, All Inclusive – de la 415 euro/persoană/sejur
Regency Plaza Aqua Park Hotel 5*, All Inclusive – de la 428 euro/persoană/sejur
Servicii incluse: bilet de avion – cursă directă charter, 7 nopți de cazare, masă în fucţie de oferta hotelului, transfer aeroport-hotel-aeroport, asistență turistică în limba română. Detalii pe www.christiantour.ro sau la telefon 021.270.00.99.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.