„Partidul m-a răsplătit cu funcția, îi sunt recunoscător”. Cum au ajuns doi tineri de la PNL și PSD, fără experiență în domeniu, vicepreședinți într-o instituție-cheie pentru viitorul României
Unul din cei doi tineri spune că a absolvit liceul Lauder, la care taxa este de 13800 Euro pe an. Oare cât fost taxa de angajare in Guvern și cine a luat banii?
E ceva normal in politica. Problema nu este ca partidul ii recompenseaza ptr munca prestata : lipit afișe, participari la mitinguri ,etc. Au muncit bravo lor,trebuie rasplatiti intr-un fel.Problema cea mare consta in acel " road map " educational oferit de partide, formarea si pregatirea cadrelor de partid mai pe româneste.Pe vremuri se stia, vrei ajungi mare si tare,te baga la "Fane Comunistul", unde te îndoctrina cu socialism stiintific,apoi te trimitea ,sef CAP sau IAS,director de fabrica mai mica, apoi sef de uzina sau complex industrial si in final intrai in politica mare ,primar ,secretar de partid etc.Faceai prostii,te trimitea iar la "munca de jos" ,sef de CAP. In ziua de azi , dupa cativa ani de lipit afise si 2-3 scoli de vară, te baga direct baiat de pravalie la un sef de partid.Ce faci acolo?Inveti si aplici principiile de guvernare ale partidului??? Nuuu! Ci te apuci de invatat si executat toate smecheriile in materie de sifonat banul public. Vine DNA ul iti gaseste semnatura ,te salta.GHINION,cum spune un contemporan de la Cotroceni.Vine DNA ul ,nu-ti gaseste semnatura pe acte si-l salta pe seful tau,BRAVO!Esti baiat descurcaret ii poti lua locul ,unde ii pui pe alti novici precum ai fost si tu la treaba,la sifonat banul public.
PS.Ce se faceau Alexandru& Maria daca faceau politica in perioada interbelica? Atunci promovai in functie de cati pumni si ciomege imparteai cu adversarii pe strada la lipit afise.Mai ales daca te intalneai cu baietii lui Codreanu.
„Partidul m-a răsplătit cu funcția, îi sunt recunoscător”. Cum au ajuns doi tineri de la PNL și PSD, fără experiență în domeniu, vicepreședinți într-o instituție-cheie pentru viitorul României
« Înapoi la articol
alexandra.blidar25 10.08.2023, 10:02
mda interesant.. pile
ThomasVorbe 10.08.2023, 10:32
Astfel de situatii demonstreaza ca posturile respective de vicepresedinte al unor autoritati nationale nu sunt necesare si trebuie urgent desfiintate.
UsualSuspects 10.08.2023, 10:35
Dialog din BD : "Cine va recomanda?" Raspuns: "Cine sa ma recomande? Vocea și talentul meu. " . "Doua randunici, doua mari și doua mici" .
floridante_ro 10.08.2023, 10:46
Uni se intreaba de ce se misca asa incet Digitalizarea României,iata raspunsul.
Ando22 10.08.2023, 10:51
AlexandraMilu • 05.08.2023, 21:15
Au stricat afacerea... Ntz Ntz ntz
Unul din cei doi tineri spune că a absolvit liceul Lauder, la care taxa este de 13800 Euro pe an. Oare cât fost taxa de angajare in Guvern și cine a luat banii?
tomitan 10.08.2023, 10:56
E ceva normal in politica. Problema nu este ca partidul ii recompenseaza ptr munca prestata : lipit afișe, participari la mitinguri ,etc. Au muncit bravo lor,trebuie rasplatiti intr-un fel.Problema cea mare consta in acel " road map " educational oferit de partide, formarea si pregatirea cadrelor de partid mai pe româneste.Pe vremuri se stia, vrei ajungi mare si tare,te baga la "Fane Comunistul", unde te îndoctrina cu socialism stiintific,apoi te trimitea ,sef CAP sau IAS,director de fabrica mai mica, apoi sef de uzina sau complex industrial si in final intrai in politica mare ,primar ,secretar de partid etc.Faceai prostii,te trimitea iar la "munca de jos" ,sef de CAP. In ziua de azi , dupa cativa ani de lipit afise si 2-3 scoli de vară, te baga direct baiat de pravalie la un sef de partid.Ce faci acolo?Inveti si aplici principiile de guvernare ale partidului??? Nuuu! Ci te apuci de invatat si executat toate smecheriile in materie de sifonat banul public. Vine DNA ul iti gaseste semnatura ,te salta.GHINION,cum spune un contemporan de la Cotroceni.Vine DNA ul ,nu-ti gaseste semnatura pe acte si-l salta pe seful tau,BRAVO!Esti baiat descurcaret ii poti lua locul ,unde ii pui pe alti novici precum ai fost si tu la treaba,la sifonat banul public. PS.Ce se faceau Alexandru& Maria daca faceau politica in perioada interbelica? Atunci promovai in functie de cati pumni si ciomege imparteai cu adversarii pe strada la lipit afise.Mai ales daca te intalneai cu baietii lui Codreanu.
Emilee 10.08.2023, 10:59
De aceia merge tara asta in directia gresita . Ne conduc toti neispraviti .
Vrajitoarea 10.08.2023, 11:03
Foarte mulți tineri sunt competenți și muncitori și nu au șansa unui ,,partid” în spate!
laurlaur2180 10.08.2023, 11:07
Romania tuturor posibilitatilor...politice.
Burdujel 10.08.2023, 11:08
Când aud de politicieni si bugetarii lor î.i vine în minte doar cuvantul scârbă. În rest nimic.
1 2 3 … 6 ›
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.