Preşedintele Zelenski le-a spus compatrioţilor că a asistat marţi la un eveniment care nu a fost public, dar „a fost totuşi important din punct de vedere strategic”: oficialii guvernamentali au prezentat rezultatele primului an al armatei de drone.

„Nu un proiect, ci o adevărată armată de drone ucraineană”, a subliniat Zelenski.

„A avut loc o prezentare a diferitelor tipuri de drone ucrainene utilizate pentru apărare, precum şi o întâlnire cu producătorii, proiectanţii şi donatorii. Jurnaliştii şi reprezentanţii societăţii civile au putut vedea ce potenţial a atins armata de drone în primul an şi cum va creşte armata”, a spus preşedintele ucrainean.

„Apărarea are absolută nevoie de toate dronele – de la dronele Mavic destul de simple până la dronele maritime şi dronele de atac care pot opera la mare distanţă. Apropo, discutăm adesea despre acest subiect şi adesea pe un ton ridicat. Dar există rezultate, iar acest lucru poate fi văzut la ştiri”, a punctat Zelenski, referindu-se la atacurile cu drone atribuite Ucrainei, nu întotdeauna revendicate, asuprea unor obiective ruseşti.

Cel mai răsunător astfel de exemplu este lovirea, pentru a doua oară, a podului Kerci, cu o dronă kamikaze pe apă, care a avut loc la 17 iulie, provocând moartea a două persoane şi întreruperea circulaţiei rutiere pe unicul pod care leagă Crimeea, anexată ilegal de Moscova în 2014, de Rusia continentală. Este o infrastructură-cheie pentru transportul de echipamente militare din Rusia spre frontul din Ucraina.

De asemenea, mai multe depozite militare au fost lovite în Crimeea în ultimul timp, iar recent, autorităţile ruse au declarat că au distrus două drone ucrainene la Moscova, una prăbuşindu-se în apropierea Ministerului rus al Apărării şi cealaltă asupra unui centru comercial din sudul capitalei.

„Vor mai fi şi alte veşti bune cu ajutorul dronelor ucrainene. Şi acest lucru este fundamental”, a promis Zelenski marţi seara, sugerând că atacurile cu drone de fabricaţie ucraineană vor continua.

În noiembrie anul trecut, într-un interviu pentru Reuters, ministrul ucrainean al apărării, Oleksii Reznikov, declara că Ucraina are de gând să-şi dezvolte o industrie puternică în domeniul militar şi al apărării, inclusiv o „armată de drone”, iar preluarea de către stat a unor participaţii private în companii strategice face parte din acest demers.

Ucraina, a dezvăluit Oleksii Reznikov, se află deja în plin proces de fabricare a unei „armate de drone” pentru a putea face faţă invaziei ruse. Ucraina vrea să fabrice capacităţi de bruiaj al dronelor, dar şi propriile drone aeriene, submarine şi terestre. Acestea reprezintă „viitorul războiului pe planetă”, a declarat Oleksii Reznikov în interviul pentru Reuters.

Urmărește pe Libertatea LIVETEXT cu cele mai noi informații despre războiul din Ucraina

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (20)
Avatar comentarii

Solteris 26.07.2023, 11:57

Da, ci bani UE adica de la noi toti pt un razboi tampit care va dura forever...

Avatar comentarii

durban22 26.07.2023, 12:46

Sigur ca da, de fabricatie ucrainiana cu componente "'MADE IN E.U. sau MADE IN U.S.A."' !!.

Avatar comentarii

vudejea 26.07.2023, 13:28

Fara grija ca nu dureaza atat ! Cat sunt ei de aroganti, americanii trebuie sa vada asta limpede...Combustibilul se scumpeste ca urmare a reducerii extractiei si exportului de catre Rusia si Arabia Saudita, alimentele de baza la fel, tarile "bogate" sunt la limita PIB cu datoriile, vin alegerile :))...A naiba lipsa de lideri, ai naibi conducatori occidentali ce-s in mana multinationalelor...Chestiuni simple ce par ceva bun acum o sa se dovedeasca un dezastru , exemple nenumarate...Voi nu pricepeti, daca Putin vrea sa rada Ucraina, in 15 minute bye Ucraina si ucrainenii , cu nenorociri din alea cu radiatii reduse date cand bate vantul spre vest ! Cam ce ar putea sa faca occidentul si nu a facut deja? Sa faca spume, sa condamne si sa se oftice ca altceva nu are ce... E altceva aici, nu de razboi de uzura e vorba, acestea e o perdea de fum, e vorba de scufundarea occidentului in datorii si de scindarea acestuia pe criterii nationaliste, interese economice contrare, acapararea pietelor mondiale caci occidentul produce din ce in ce mai scump, acaparare ce ar conduce la reducerea proportionala a productiei occidentale --somaj, dezbinare, saracie la orizont cat vezi cu ochii...Cat e alaturi China, Rusia nu se sinchiseste...Cu resursele Rusiei si banii chinezilor, occidentul e in galeata !

Vezi toate comentariile (20)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.