Peste 25.000 de ucraineni si-au schimbat anul trecut numele de familie pentru a le purta pe cele ale presedintilor rus si american, Vladimir Putin si George W. Bush, al actorului Arnold Schwarzenegger sau al pilotului de Formula 1 Michael Schumacher.
Luna trecuta, un ucrainean de 41 de ani, un fost psihiatru care a inceput sa scrie science fiction, a decis sa-si schimbe numele pentru cel al lui Harry Potter, tanarul erou al scriitorului britanic J.K. Rowling, care a trezit admiratia copiilor din lumea intreaga. Dar autoritatile de la Kiev nu au fost de acord cu toate solicitarile cetatenilor ucraineni, ele refuzand recent unui locuitor din Lvov sa ia numele presedintelui ucrainean Leonid Kucima.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.