Anglia – Panama 6-1

Au marcat: Stones (8, 40), Kane (22, penalty, 45+1, 62), Lingard (36) / Baloy (78)

LIVETEXT, AICI.

CLASAMENTUL GRUPELOR, AICI.

Anglia a reuşit cel mai mare scor al său la Cupa Mondială, prin golurile marcate de John Stones (8, 40), Harry Kane (22 – penalty, 45+1 – penalty, 62) şi Jesse Lingard (36), în timp ce Felipe Baloy (78) a înscris primul gol pentru Panama la Cupa Mondială.

A fost prima oară când Anglia a marcat cinci goluri într-o repriză şi chiar într-un meci de la Cupa Mondială. Precedentul joc în care o echipă a înscris de cinci ori într-o repriză a fost la CM 2014, când Germania a surclasat Brazilia cu 7-1.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, panamezii greşind mai puţin în apărare. Anglia a marcat şi golul şase, însă cu multă şansă, şutul lui Loftus-Cheek (62), fiind deviat involuntar de Kane, astfel că Penedo a fost prins pe picior greşit.

După ce Roman Torres (76) a reluat alături din doar 4 metri, Felipe Baloy (78) a trimis în poartă din 10 metri mingea centrată de Avila, marcând primul gol al selecţionatei Panama la Cupa Mondială.

Anglia, care a ajuns la 12 meciuri consecutive fără înfrângere, a ratat ultima oportunitate a meciului, prin Sterling (82).

„Prin noi înșine”, etapa pe bani. Membrii și simpatizanții PNL au contribuit cu 10,51 de milioane de lei la partid, statul a dat 74,91 de milioane de lei
Recomandări

INFO: Felipe Baloy a intrat în istorie. Fundașul central panamez a marcat primul gol al naționalei sale la Cupa Mondială și a devenit al patrulea cel mai vârstnic marcator din istoria World Cup. Baloy (37 ani şi 120 de zile) a intrat în grupul selct format din camerunezul Roger Milla (42 ani, 39 zile), suedezul Gunnar Gren (37 ani, 236 zile) şi mexicanul Cuahtemoc Blanco (37 ani, 151 zile).

INFO: Naţionala din Albion a înscris pentru prima oară în istorie cinci goluri într-un meci de CM, şi asta într-o singură repriză. Nu mai marcase patru goluri într-o partidă de la finala din 1966 contra Germaniei Federale, câştigată cu 4-2, după prelungiri.

INFO: Anglia este doar a cincea echipă din istoria CM care marchează cel puţin cinci goluri într-o singură repriză în istoria CM. Ultima a fost Germania, în semifinala cu Brazilia din 2014, câştigată cu 7-1, iar precedentele Austria (1954), Polonia şi Iugoslavia (1974).

INFO: Harry Kane a reușit al doilea hattrick de la acest campionat mondial, după cel reușit de Cristiano Ronaldo. Atacantul lui Tottenham a devenit lider în clasamentul golgheterilor de la CM 2018, cu cinci reușite.

Culisele planului privind retragerea lui Piedone. Negocieri la cuțite între PSD și partidul lui Dan Voiculescu
Recomandări

INFO: Harry Kane a devenit al treilea englez care marchează cel puţin trei goluri în faza grupelor la CM, după Roger Hunt, în 1966, şi Gary Lineker, în 1986.

INFO: Harry Kane este primul jucător după polonezul Grzegorz Lato (1974) care reușește „dubla” în primele două meciuri de la un Campionat Mondial.