Echipa feminină a României a încheiat în sferturi aventura la Campionatul Mondial de tenis de masă 2018. Tricolorele, eliminate de Hong Kong | FOTO&VIDEO
De Petre Dobrescu,
. Ultimul update Joi, 03 mai 2018, 19:30
Echipa feminină a României, la Campionatul Mondial de tenis de masă 2018, de la Halmstad (Suedia). Tricolorele au pierdut la luptă meciul cu Hong Kong. Istoria se repetă. România a fost eliminată de Hong Kong, cu același scor, 0-3, ca și în sferturile Cupei Mondiale, desfășurate în februarie, la Londra.
România – Hong Kong 0-3
SAMARA Elizabeta – LEE Ho Ching 1-3 (9-11, 5-11, 12-10, 9-11) 0-1
Eliza a început poticnit primul set. A fost condusă 9-4 și 10-7, dar a luptat și a recuperat până la 10-9. Din păcate, a greșit preluarea și a pierdut 11-9. Setul doi a fost echilibrat până la 7-5 pentru Lee, când Eliza a ratat un atac cu forhand-ul pe care a fost sigură. Samara a avut o răbufnire de orgoliu în setul 3, pe care l-a câștigat 12-10, după ce a fost condusă 8-5 și 9-7. În actul al treilea, Lee a condus ostilitățile până la șapte, dar Samara a preluat conducerea 8-7 și 9-8. Asiatica și-a stăpânit mai bine emoțiile și a profitat de trei mingi greșite de Eliza.
În setul decisiv, Berni a condus 4-1. Antrenorul asiaticei a cerut time-out, după care Doo a reintrat în joc. Szocs s-a menținut în avantaj până la 7-5. A avut serviciul, dar Doo a egalat, 7-7. Finalul a fost dramatic. S-a mers umăr la umăr până la 9-9. La 10-9 pentru Doo, jucătoarea asiatică a făcut punctul decisiv cu ajutorul fileului. Mingea a atins banda, a căzut lângă plasă și s-a prelins pe masă. Berni și-a stăpânit nervii, dar i-a făcut un semn ironic adversarei, cu degetul.
Recomandări
Vom plăti mai mult pentru o vacanță în Thassos, anul acesta. Creșterile de tarife anunțate de hotelierii greci
MONTEIRO DODEAN D. – SOO W. Y. Minnie 0-3 (10-12, 4-11, 4-11) 0-3
Daniela a pierdut primul set la avantaj, după ce a condus 9-6. Apoi nu a mai contat.
România s-a calificat în sferturi, după o victorie splendidă cu Coreea de Nord, 3-1, marţi seara.
Româncele au câştigat Grupa C şi s-a calificat direct în sferturile de finală, unde vor întâlni, joi, ora 17:00, Hong Kong, care a învins în optimi Taiwan, scor 3-1. În cazul calificării în semifinale, România va da peste puternica reprezentativă a Chinei. Naționala feminină a României a cucerit ultima medalie la Mondiale, în 2000, bronz, la Kuala Lumpur (Otilia Bădescu, Mihaela Steff, Ana Gogoriță, Antoanela Manac).
Fetele au salvat ce a stricat staff-ul administrativ
Marți seară, în meciul cu Coreea de Nord, Bernadette Szocs a adus primul punct al tricolorelor, după 3-1 (11-6, 4-11, 11-7, 11-8) cu Kim Song I, apoi Elizabeta Samara a mărit avantajul echipei Românie, după 3-2 (11-13, 6-11, 11-7, 11-8, 14-12) cu Cha Hyo Sim. Kim Nam Hae a adus singurul punct al asiaticelor, învingând-o pe Daniela Monteiro Dodean cu 3-1 (12-10, 5-11, 13-11, 11-7). Punctul victoriei României a fost reuşit de Samara, după 3-1 (11-3, 10-12, 15-13, 13-11) cu Kim Song I.
Recomandări
Impact violent în gara din Galați, între o locomotivă și trenul la care urma să fie cuplată. Patru persoane au fost rănite. Cu ce viteză mergea locomotiva
Tot marţi, România a învins cu 3-0 Taiwan, locul 3 mondial.
România a obţinut patru victorii şi a pierdut un singur meci în grupă, 1-3 cu Olanda, după o situaţie controversată. Fetele au salvat astfel ce a stricat staff-ul administrativ. Potrivit FRTM, înainte de începerea meciului, Viorel Filimon, antrenorul echipei naţionale feminine, s-a prezentat pentru întocmirea foii de concurs, la ora 19,12.
În acel moment, a constatat că arbitrul completase deja foaia României, invocând faptul că antrenorul trebuia să se prezinte cu 60 minute înainte, în acord cu noua regula adoptată în Jury meeting, cu o seară înainte, la ora 19,00. Viorel Filimon nu a fost la ședința tehnică și nu a știut că termenul pentru completarea raportului de joc a crescut de la 45 de minute la 60 de minute.
La insistenţele antrenorului român, arbitrul a refuzat categoric să-l lase pe acesta să termine foaia şi a completat singur echipa, în ordine alfabetică.
Federaţia Română de Tenis de Masă (FRTM) a contestat acest lucru şi după consultări ale regulamentului şi a ales să se joace în formula completată de arbitru, în ordine alfabetică, Irina Ciobanu, Adina Diaconu şi Daniela Dodean (fără Eliza Samara şi Bernadette Szocs, componentele principale ale echipei naţionale). România a depus un protest oficial, cerând rejucarea meciului, dar acesta a fost respins, iar scorul rămânând cel înregistrat, 1-3.
Recomandări
REPORTAJ. Un castel vechi de secole, din Ardeal, lăsat în voia sorții de beneficiarii retrocedării și de autorități: „Nu sunt fantome aici, doar sărăcie!”
România, campioană europeană en-titre pe echipe, a ocupat primul loc în clasament, cu 9 puncte, urmată de Coreea de Nord, 9 puncte, Taiwan, 8 puncte, Olanda, 7 puncte, Polonia, 6 puncte, Cehia, 6 puncte.
Primele trei clasate din fiecare grupă la eşalonul Championship Division se califică mai departe, câştigătoarele celor patru grupe urmând să ajungă direct în sferturi. Formaţiile clasate pe poziţiile 4-6 în grupe vor continua să joace pentru locurile 13-24.
România, locul 6 mondial, e singura echipă europeană care a câștigat o grupă!
Iată formațiile calificate din fiecare grupă:
China, 2. Singapore, 3. Rusia
Japonia, 2. Austria, 3. Ucraina
România, 2. Coreea de Nord, 3. Taiwan
Coreea de Sud, 2. Hong Kong, 3. Germania
Formațiile clasate pe locurile 2 și 3 vor juca optimi de finală parțiale: Hong Kong – Taiwan, Singapore – Ucraina, Germania – Austria, Rusia – Coreea de Nord.
România a cincea națiune în clasamentul pe medalii la Mondiale
România este a cincea națiune în clasamentul all time al medaliilor cucerite la Campionatele Mondiale de tenis de masă, după China, Ungaria, Japonia și Cehia.
Echipa feminină a României are cinci titluri mondiale (1950, 1951, 1953, 1955, 1956), patru medalii de argint (1952, 1957, 1963, 1969) și 4 de bronz (1939, 1948, 1961, 2000).
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.