În min. 79, când scorul era deja 6-0 pentru oaspeţi, suporterii lui Bayern au desfăşurat un banner insultător la adresa patronului echipei Hoffenheim, Dietmar Hopp. Arbitrul a decis să întreruptă jocul şi să trimită cele două echipe pe tunelul către vestiare, meciul fiind suspendat timp de 20 de minute.

• Prima dată, meciul a fost întrerupt în minutul 67, pentru 3-4 minute. Motivul a fost un mesaj jignitor la adresa lui Dietmar Hopp patronul lui Hoffenheim: „Nimic nu s-a schimbat. Federația și-a încălcat cuvântul  dat. Hopp rămâne un fiu de târfă”. A doua oară când s-a întrerupt meciul, a fost în minutul 77. Fanii lui Bayern afișaseră un al doilea banner: „Tu, fiu de târfă”. Ultrașii îl acuză de crearea unui club artificial, atipic în peisajul fotbalistic german, în stilul celor de la RB Leipzig.

Atât jucătorii echipei din Munchen, cât şi conducătorii clubului, în frunte cu directorul sportiv Hasan Salihamidzic şi fostul portar Oliver Kahn, membru al consiliului de administraţie, au încercat să discute cu suporterii şi să-i convingă să renunţe la protest. Meciul a fost reluat după 20 de minute, dar jucătorii celor două echipe au refuzat să joace, schimbând pase scurte, iar partida s-a încheiat cu ovaţii din partea jucătorilor pentru Hopp, alături de care a stat preşedintele lui Bayern, Karl-Heinz Rummenigge, în semn de solidaritate.

O parte a iubitorilor fotbalului german contestă investiţia lui Hopp în clubul Hoffenheim, care ajuns în Bundesliga după mai multe promovări succesive în urmă cu mai bine de zece ani.

Un banner similar a fost desfăşurat la începutul lunii de suporterii clubului Borussia Dortmund, fapt soldat cu suspendarea lor de la meciurile jucate la Hoffenheim timp de doi ani şi amendă de 50.000 de euro pentru club.

Rezultate:
Vineri
Fortuna Dusseldorf – Hertha Berlin 3-3
Au marcat: Karaman (6, 45+1), Thommy (9), respectiv Thommy (64, autogol), Cunha (66), Piatek (75 – penalty).

Sâmbătă
Borussia Dortmund – Freiburg 1-0
A marcat: Sancho (15).

Hoffenheim – Bayern Munchen 0-6
Au marcat: Gnabry (2), Kimmich (7), Zirkzee (15), Coutinho (33, 47), Goretzka (62).

Mainz – SC Paderborn 2-0
Au marcat: Quaison (29), Onisiwo (37).

Augsburg – Borussia Moenchengladbach 2-3
Au marcat: Loewen (57), Finnbogason (83), respectiv Bensebaini (49), Stindl (53, 79).

Clasament: 1. Bayern Munchen 52 puncte, 2. RB Leipzig 48 puncte (23 jocuri), 3. Dortmund 48 puncte, 4. Borussia Moenchengladbach 46 puncte (23 j), 5. Bayer Leverkusen 43 puncte (23 j) etc.

FABULOS! Cu cât a scăzut valoarea acțiunilor Coca-Cola la bursă, după ce Ronaldo a mutat două sticle la conferință!
Olivia Steer, în centrul unui nou SCANDAL. Ce a îndrăznit să spună acum soția lui Andi Moisescu
Accidentul mortal din Dolj a fost filmat. Un copilaş de 4 ani a murit pe loc, fraţii lui mai mari şi părinţii au ajuns la spital - VIDEO
Horoscop 16 iunie 2021. Scorpionii ar fi bine să gândească de două ori și să vorbească o singură dată
Reacția Coca Cola după ce Cristiano Ronaldo a luat sticlele de suc de pe masă și le-a recomandat oamenilor să bea apă
Scene interzise cardiacilor. Mai multe vedete, orgie greu de imaginat. Cum au fost surprinse
Sărbătorește încrederea în tine și respectul pentru mediu cu noua colecție sustenabilă de costume de baie H&M (PUBLICITATE)