0-117565-iarna.jpgPotrivit lui Raed Arafat, subsecretarul de stat din Ministerul Sănătăţii, rapoartele unităţilor sanitare din ţară au conclşuzionat că, în perioada rece de la sfârşitul anului trecut şi în zilele scurse din acest an, au murit 43 de persoane, între care şi un copil de numai trei luni despre care Arafat a spus că făcea parte dintr-o familie cu posibilităţi limitate.

În afară de cele 43 de persoane moarte din cauza frigurlui, medicii serviciilor de ambulanţă au mai acordat sprijin unui număr foarte mare de persoane, care au suferit din cauza temperaturilor scăzute.

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Oprea, a cerut prefecţilor să acorde o atenţie deosebită familiilor nevoiaşe, bătrânilor lipsiţi de polibilităţi, persoanelor fără adăpost şi a celor care locuiesc în adăposturi modulare în urma inundaţiilor din 2008.

De asemenea acesta a solicitat situaţia persoanelor aflate în aceste situaţii şi le-a autorităţilor să acorde ajutoare acestor persoane, lemne de foc şi alimente.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.