Sistemul de rachete cvasibalistice LORA, dezvoltat de compania Israel Aerospace Industries, a fost testat luna trecută de pe o navă militară, în Marea Mediterană.

Acesta poate fi folosit și pentru atacuri sol-sol și poate lansa în același timp patru proiectile care pot atinge ţinte aflate la distanţa de 400 de kilometri.

“Am testat cu succes sistemul de rachete LORA în două scenarii: raze de acţiune de 90 de kilometri şi de 400 de kilometri. În ambele scenarii, ţintele au fost atinse cu o marjă de eroare de cel mult zece metri”, a anunţat compania Israel Aerospace Industries.

Testele balistice au fost efectuate în contextul tensiunilor cu Iranul.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.