În restul Belgiei, alerta antiteroristă va rămâne la nivelul 3, ceea ce înseamnă că există un risc ‘posibil și probabil’ de atac terorist.

Un nou suspect a fost inculpat luni în Belgia pentru participare la atentatele din Paris, în urma unei vaste operațiuni antiteroriste în regiunea Bruxelles și a orașului Liege.

Aceasta este cea de-a patra persoană pusă sub acuzare în Belgia în legătură directă cu atentatele teroriste comise la 13 noiembrie în capitala franceză, soldate cu 130 de morți și revendicate de gruparea jihadistă Statul Islamic. Alte 15 persoane arestate duminică seara în regiunea Bruxelles și la Charleroi (sud) au fost eliberate, a precizat Parchetul belgian.

În plus, dintre cele cinci persoane arestate luni dimineața în Belgia două au fost eliberate. Celelalte trei au rămas în arest până marți dimineață și ‘fac obiectul unor verificări suplimentare’, a precizat sursa citată.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.