Becurile de 75W vor fi înlocuite fie cu lămpi fluorescente, fie cu becuri de 60W, care şi ele, la rândul lor, vor fi interzise anul următor. Cu toate că de la 1 septembrie vor fi interzise, magazinele mai pot comercializa becurile de 75W până se vor epuiza stocurile.

În cadrul Uniunii Europene, vânzările becurilor incandescente de 75W au crescut cu 35% în ultimele zile, cei mai îngrijoraţi de dispariţia acestora fiind nemţii, austriecii şi polonezii, precizează site-ul ziare.com. Pe de altă parte, românii nu se arată afectaţi de schimbarea surselor de lumină din locuinţă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.