Prostia nu are limite! E plin aparatul bugetar de proști cu grămadă, conduși de alți proști-grămadă. Prostia cocoțată ne face capăt, nu mai avem nicio șansă.
Foarte greu, încă mai găsești un om priceput profesional, că e doctor, inginer, faianțar etc.
La nou digitalizarea se face prin plătirea unor softuri de zeci sau sute de milioane de euro cum a fost cu softul de la casa de pensii careva costat mult peste 100 milioane euro, care în mod normal nu trebuia să coste mai mult de 1 milion de euro, dar la noi se plătesc sume enorme pe niște softuri făcute cu firmele de casa ale decidenților cum au fost firmele lui ghuță fugarul care a încasat sute de milioane de euro pe niște softuri enorm de scymoe umflate de sute de ori că sa se sifoneze banii de la buget și să se îmbogățească hoțomanii smecherasi și tâlhari.
S-a digitalizat de s-a rupt, primesti raspunsul dupa o luna de zile cand probabil nu-ti mai trebuie. O masina de vrei s-o inscri ii expira pana si ITP -ul de 2 ani....
La nou digitalizarea se face prin plătirea unor softuri de zeci sau sute de milioane de euro cum a fost cu softul de la casa de pensii careva costat mult peste 100 milioane euro, care în mod normal nu trebuia să coste mai mult de 1 milion de euro, dar la noi se plătesc sume enorme pe niște softuri făcute cu firmele de casa ale decidenților cum au fost firmele lui ghuță fugarul care a încasat sute de milioane de euro pe niște softuri enorm de scymoe umflate de sute de ori că sa se sifoneze banii de la buget și să se îmbogățească hoțomanii smecherasi și tâlhari.
Software scumpe. Licențele scumpe. Folosim SO scumpe. Aplicațiile sunt pe Windows. Obligarea actualizării.......Oameni pricepuți dar și dedicați...... Toate costa.
Dar ce te faci cu angajații din Primarii care au priceput sa lucreze pe un soft din 2010, au devenit \"experti\" încât blochează cât pot integrarea intr-un sistem national digitalizat ? Cât costă pregătirea lor? Și daca-l pregătești poți sa-l legi de \"glie\"? Dacă aduci oameni pregătiți care se autoperfectioneaza pot fi plătiți corespunzător?
Ca orice SOFT livrat de statul roman. Sa ne amintim cum a functionat REVISAL cand a aparut. S-au facut modificari timp de 1 an de zile pana a functionat corect... Problema cu ei este ca nu ofera ALTERNATIVE... Pe Ghiseul.ro sunt mai tot timpul erori... Sunt curioasa daca posesorii CI cu cip :) se pot loga pe ghiseul.ro si alte platforme care au aparut inaintea aparitiei CI electronice... Statul Roman nu exista dpdv administrativ... :D:D:D
Mitel, nu numai ca functioneaza pe Windows 10, ei pun in pericol toate datele din sistem, si apoi tu in calitate de cetateam ajungi sa te intrebi de unde ti s-au furat datele personale... W10 nu mai suporta update din octombrie 2025... E si normal sa dea ERORI cand ei folosesc SO care nu mai suporta update... :D:D:D
Orice SOFT scos de statul roman este VARZA, sa ne amintim de REVISAL. Cand a aparut a functionat HORROR timp de 1 an, cu zeci de modificari scoase pe banda rulanta pentru remedierea SOFT-ului.
Digitalizarea administrației în România: cererile online se completează pe calculatoarele de la ghișee
« Înapoi la articol
Stan52 11.05.2026, 11:05
Prostia nu are limite! E plin aparatul bugetar de proști cu grămadă, conduși de alți proști-grămadă. Prostia cocoțată ne face capăt, nu mai avem nicio șansă. Foarte greu, încă mai găsești un om priceput profesional, că e doctor, inginer, faianțar etc.
Master_ChuTan 11.05.2026, 11:16
Nu toate natiile sunt capabile sa administreze teritorii. Pe Pamant exista lumea anglo-saxona, extremul orient si restul lumii.
Toni2 11.05.2026, 11:38
La nou digitalizarea se face prin plătirea unor softuri de zeci sau sute de milioane de euro cum a fost cu softul de la casa de pensii careva costat mult peste 100 milioane euro, care în mod normal nu trebuia să coste mai mult de 1 milion de euro, dar la noi se plătesc sume enorme pe niște softuri făcute cu firmele de casa ale decidenților cum au fost firmele lui ghuță fugarul care a încasat sute de milioane de euro pe niște softuri enorm de scymoe umflate de sute de ori că sa se sifoneze banii de la buget și să se îmbogățească hoțomanii smecherasi și tâlhari.
Mardun123 11.05.2026, 12:11
S-a digitalizat de s-a rupt, primesti raspunsul dupa o luna de zile cand probabil nu-ti mai trebuie. O masina de vrei s-o inscri ii expira pana si ITP -ul de 2 ani....
Mitel 22.05.2026, 09:31
Toni2 • 11.05.2026, 08:38
La nou digitalizarea se face prin plătirea unor softuri de zeci sau sute de milioane de euro cum a fost cu softul de la casa de pensii careva costat mult peste 100 milioane euro, care în mod normal nu trebuia să coste mai mult de 1 milion de euro, dar la noi se plătesc sume enorme pe niște softuri făcute cu firmele de casa ale decidenților cum au fost firmele lui ghuță fugarul care a încasat sute de milioane de euro pe niște softuri enorm de scymoe umflate de sute de ori că sa se sifoneze banii de la buget și să se îmbogățească hoțomanii smecherasi și tâlhari.
Software scumpe. Licențele scumpe. Folosim SO scumpe. Aplicațiile sunt pe Windows. Obligarea actualizării.......Oameni pricepuți dar și dedicați...... Toate costa. Dar ce te faci cu angajații din Primarii care au priceput sa lucreze pe un soft din 2010, au devenit \"experti\" încât blochează cât pot integrarea intr-un sistem national digitalizat ? Cât costă pregătirea lor? Și daca-l pregătești poți sa-l legi de \"glie\"? Dacă aduci oameni pregătiți care se autoperfectioneaza pot fi plătiți corespunzător?
LizEly 29.05.2026, 21:19
Ca orice SOFT livrat de statul roman. Sa ne amintim cum a functionat REVISAL cand a aparut. S-au facut modificari timp de 1 an de zile pana a functionat corect... Problema cu ei este ca nu ofera ALTERNATIVE... Pe Ghiseul.ro sunt mai tot timpul erori... Sunt curioasa daca posesorii CI cu cip :) se pot loga pe ghiseul.ro si alte platforme care au aparut inaintea aparitiei CI electronice... Statul Roman nu exista dpdv administrativ... :D:D:D
LizEly 29.05.2026, 22:01
Mitel, nu numai ca functioneaza pe Windows 10, ei pun in pericol toate datele din sistem, si apoi tu in calitate de cetateam ajungi sa te intrebi de unde ti s-au furat datele personale... W10 nu mai suporta update din octombrie 2025... E si normal sa dea ERORI cand ei folosesc SO care nu mai suporta update... :D:D:D Orice SOFT scos de statul roman este VARZA, sa ne amintim de REVISAL. Cand a aparut a functionat HORROR timp de 1 an, cu zeci de modificari scoase pe banda rulanta pentru remedierea SOFT-ului.
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.