Mourad Hamyd era în atenţia autorităţile franceze încă din ianuarie 2015, când cumnatul său Cherif Kouachi şi fratele lui Said au comis atacul terorist din redacţia Charlie Hebdo. Atunci a fost audiat și arestat preventiv timp de 48 de ore la o zi după atentat, după care a fost eliberat fără ca împotriva sa să fie reținută vreo probă.

Mai mult, el s-a declarat „siderat, complet depășit de evenimente”. „Acest atentat asupra Charlie Hebdo este groaznic, este o crimă oribilă și mă gândesc la victime și la familiile lor”, a declarat el, dând asigurări că nu are legături decât „destul de îndepărtate” cu Chérif Kouachi.

Mourad a fost reținut în timp ce încerca să intre în Turcia, însă autoritățile au decis expulzarea lui, fiind plasat într-un centru de detenție din Bulgaria la 28 iulie. Ministrul de Interne al Bulgariei a anunţat că Mourad Hamyd va fi prezentat instanţei marţi cu propunere de arestare preventivă.

Secția antiteroristă a Parchetului din Paris a deschis la 29 iulie o informare judiciară în vederea emiterii unui mandat de arestare european împotriva tânărului în vârstă de 20 de ani. Se pare că suspectul voia să ajungă în Siria, pentru a se alătura militanților Statul Islamic.

El a început să fie din nou căutat după ce rudele lui au semnalat dispariția sa, în urmă cu două săptămâni, la comisariatul din Charleville-Mézieres (nord-est), unde locuia cu familia, potrivit unei surse judiciare.

Atacul jihadist de la 7 ianuarie 2015 împotriva caricaturiștilor de la Charlie Hebdo în birourile publicației satirice din Paris s-a soldat cu 11 morți și a fost comis de frații Kouachi, Chérif și Said.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.