Viorica Dăncilă a anunţat că parlamentarii PSD vor sta în sala de plen, pentru a asigura cvorumul, dar nu vor vota la moţiune.

„Am spus acest lucru, şi reconosc că am spus acest lucru, dar excluderea nu o face preşedintele partidului. Riscă să fie excluşi de organizaţiile lor, de organizaţiile din care fac parte”, a explicat Dăncilă, la finalul şedinţei conducerii PSD.

„Sunt convinsă că cei care i-au votat, cei care i-au susţinut, nu i-au susţinut pentru a se poziţiona împotriva propriului Guvern sau a proiectului politic, şi atunci se pot confrunta cu această situaţie”, a mai spus prim-ministrul.

Dăncilă a menţionat că fiecare parlamentar trebuie să îşi asume modul în care votează la moţiune, în faţa electoratului care l-a susţinut.

Citeşte şi:
VIDEO/ În timp ce instituțiile pasează de la una la alta responsabilitatea, tatăl unui copil care a murit într-o fosă septică a luat singur măsuri: „Nici în ziua de azi nu a venit nimeni să mă întrebe de ce am cimentat eu fosa”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.